scorecardresearch.com Ahmet Ağaoğlu ve Hukuk ı Esasiye Ders Notları ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ahmet Ağaoğlu ve Hukuk ı Esasiye Ders Notları

Ahmet Ağaoğlu ve Hukuk ı Esasiye Ders Notları

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 450

Yayınevi : KOÇ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Tarih

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitapta Cumhuriyet döneminin ilk Anayasası olan 1924 Anayasası''nın yapımında bizzat yer almış sonra da I925''te açılan Ankara Hukuk Mektebinde Hukuk ı Esasiye Anayasa Hukuku dersleri vermiş olan Ahmet Ağaoğlu''nun 1869 1939 ders notları tarihsel ve entelektüel bağlamıyla ele alınıyor. Ahmet Ağaoğlu''nun 1925 6 akademik yılına ait birinci sınıf ve 1926 7 akademik yılına ait ikinci sınıf Hukuk ı Esasiye ders notları şimdiye kadar yalnızca Osmanlıca bilenlere açıktı. Devletin yapısı güçler ayrılığı egemenlik özgürlükler gibi temel konularda dünyadan karşılaştırmalı örneklerle işlenmiş bu ders notlarının yaygın dolaşımda bulunmaması bir eksiklikti. Bu kitap söz konusu eksikliği gidermeyi amaçlıyor. Ağaoğlu''nu 1930 yani Serbest Fırka dönemi ve sonrasında yazdıklarıyla tanıyanlar için 1926 7 Hukuk ı Esasiye notları iyi bir yeniden düşünme vesilesidir. Diğer yandan Ağaoğlu''nun dersleri Türkiye''de Takrir i Sükûn dönemine denk geldiğinden okuyucular derslerde işlenen konuların bu siyasal bağlamda hayli ilginç olduğunu fark edeceklerdir. Kısacası sözlük kaynakça ve 1924 Anayasası Kanun ı Esasi Encümeni teklifi Anayasa metni 1945 versiyonu ve 1952 versiyonu metniyle birlikte bu kitap yalnızca Ağaoğlu''yla ilgilenenler için değil hukuk ve hukuk tarihi yüksek öğretim tarihi siyaset bilimi araştırmacıları ve nihayet erken Cumhuriyet dönemiyle ilgilenenler için de verimli bir kaynak olacaktır.
Osmanlıca metinleri derleyen transliterasyonunu yapan ders notlarını tarihsel ve entelektüel bağlamıyla tartışan Yrd. Doç Dr. Boğaç Erozan İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963