scorecardresearch.com 75 YILDA DEĞİŞEN KENT VE MİMARLIK ve Tüm Tarih Kitapları Radikal Kitap'ta!
75 YILDA DEĞİŞEN KENT VE MİMARLIK

75 YILDA DEĞİŞEN KENT VE MİMARLIK

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 353

Yayınevi : TARİH VAKFI YURT YAYINLARI

Tür : Tarih

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Kentler ve kentlerin fiziksel ortamını oluşturan binalar, ülkelerin toplumsal yapı ve yaşam kültürlerini yansıtan somut öğelerdir. Binlerce yıllık tarih ve kültür birikimi; derin toplumsal ve siyasal dönüşümler, kentlere, binalara, konutlara yansır; yerleşme ve barınmayı biçimlendirir. Ekonomi ve politikadaki yön değiştirmeler, başka ülkelerde olduğu gibi Türkiye de de, kent planlaması ve mimari tasarım anlayışında köklü dönüşümlerle sonuçlandı. Bu nedenle Türkiye tarihi ve toplumundaki en köklü dönüşümlerden biri olan Cumhuriyet in 75 yılı gözden geçirilirken "Değişen Kent ve Mimarlık" konusunun "Bilanço 98 Yayın Dizisi" kapsamında yer almaması düşünülemezdi. Kitabın amacı, Cumhuriyet döneminde kent ve mimarlıkla ilgili değişmeleri vurgulamaktır. Kitap hazırlanırken, söz konusu değişmelerin ekonomik, politik ve toplumsal nedenlere değinilmeden anlatılamayacağı gerçeğinden hareket edilerek, bir yandan kent planlaması, kentsel işlevlerdeki gelişmeler, mimarlık yaklaşımlarındaki dönüm noktaları ve yapı üretiminin genel çizgilerine ilişkin yazılara yer verilirken, öte yandan da bu oluşumları biçimlendiren etmenleri araştıran çalışmalara ulaşılmaya çaba gösterildi. Farklı disiplinlerdeki yazarların anlatımlarındaki çeşitlilik böyle bir kitapta kaçınılmaz oldu. Konuya ilişkin farklı yaklaşımların da bilançosunu çıkarmayı amaçlayan bu kitapta, çeşitlilik özellikle arandı. Bazı yazılar bir araştırmanın tanıtımı niteliği taşırken, diğerlerinin araştırma bulgularına dayanan yorum ve sentezler içermesi de aynı yaklaşımın parçasıdır. "75 Yılda Değişen Kent ve Mimarlık"ta, modernist Cumhuriyet ideolojisinin 75 yılda kentler ve mimarlığa etkilerini, artıları ve eksileri, başardıkları ve başaramadıklarıyla bulacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963