scorecardresearch.com Tarihi Gerçekleriyle Harf İnkılâbı Ve Kazanımları ve Tüm Tarih´ Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarihi Gerçekleriyle Harf İnkılâbı Ve Kazanımları

Tarihi Gerçekleriyle Harf İnkılâbı Ve Kazanımları

Yazar : Cengiz Dönmez

Sayfa Sayısı : 480

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Tarih´

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Harf İnkılâbı; Cumhuriyetin ilk yıllarında gerçekleştirilen inkılâplar içerisinde, kanaatimizce, ileriye dönük kalıcı sonuçlarıyla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni sonsuza dek yaşatma İdealini gerçekleştirilebilmek için gerekli temel unsurlardan birisi olmuştur. Çünkü Atatürk’ün de ifade ettiği gibi; iyi eğitim görmüş bilinçli bir toplum, Cumhuriyet yönetiminin yerleşmesi ve yaşaması için son derece Önemlidir. Böyle bir toplumu oluşturabilmek de, öncelikle okuma ve yazmanın kolay öğrenilebildiği bir alfabe ile mümkündür. Bu anlamda Harf İnkılâbı, Cumhuriyet rejimi ve çağdaş Türk toplumunun yaratılması noktasında oldukça önemli bir görev üstlenmiştir. Atatürk, Cumhuriyetle birlikte toplumumuzda bir millet olma bilincinin yerleşmesi için çalışırken, Türk toplum hayatında düşünsel anlamda radikal bir değişikliği de gerçekleştiriyordu. Bu, ilk aşamada ümmet anlayışından millet anlayışına geçişti. Çünkü Müslümanların politik kimlikleri ve milliyet duyguları esas itibarıyla Müslüman ümmete mensup olmakla biçimlendirilmişti. Hâlbuki genç Cumhuriyet, kendi vatandaşlarını yetiştirmek ideali peşindeydi.

Düşünsel anlamdaki değişikliğin ikinci aşamasında da, her alanda çağdaş bir millet oluşturmak arzusu yer alıyordu. Atatürk bunun ilk şartının-da, en başından beri eğitimli bir toplum meydana getirmek olduğunu görmüştü. Ona göre, eğitim seviyesi yüksek bir toplumu oluşturabilmek için, yeni bir alfabe, dolayısıyla bir Harf İnkılâbı gerekiyordu.

Harf İnkılâbının yapılması Öyle bir olaydı ki, Osmanlının son dönemlerinde uzun yıllar tartışılmış ama başta dinî kaygılar olmak üzere çeşitli sebepler ve güçlü bir irade eksikliği yüzünden gerçekleştirilmesi hayalden Öteye gidememiş olan bu devrimin yapılması bile, Cumhuriyet açısından başlı başına büyük bir anlam taşıyordu. Sonuçlarıyla Türk devriminin kazanımlarının ortaya çıkmasına sağlayacağı katkı ise, onu diğer inkılâplardan farklı kılmaktaydı.

Bilindiği gibi Atatürk bu inkılâbı Cumhuriyet döneminde de bazı aydınların karşı çıkmasına rağmen gerçekleştirmiştir. Adı geçen inkılâp da, hakikatten Onun öngördüğü gibi, çağdaş Türk toplumunun oluşturulması hususunda oldukça büyük mesafe alınmasını sağlamıştır. Yani Harf İnkılâbı, çağdaşlaşma yolundaki atılımlardan en güçlüsü olmuştur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963