scorecardresearch.com Pilates Programı ve Tüm Spor Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pilates Programı

Pilates Programı

Yazar : Barbara Becker

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : OMEGA YAYINLARI

Tür : Spor

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Pilates egzersiz metodu, birinci dünya savaşı sıralarında Joseph Pilates tarafından geliştirildi. Dansçılar, atletler ve özürlü askerlerle çalışma ve deneyimleri bir araya getirerek hazırlanmıştır.
 • Günümüzde uygulanan Pilates, kas-iskelet sisteminin kondisyonunu artırmak için, rehabilitasyon gören hastalarda, üst düzey atletlerde ve dansçılarda kullanılmaktadır. Tekniğin temel özelliği, düzgün vücut mekaniği kullanma, omuz ve kalça kuşağını stabilize etme, dengeli solunum eğitimi vererek ve kasları büyütmeden kuvveti artırmaktır.
 • Pilates üzerine temellendirilen bir rehabilitasyon programı, hasara uğramış bölge üzerine yoğunlaşmak yerine, vücudun bir bütün olarak çalıştığı ve bu hareket zinciri içinde sakatlanmış bölgenin zayıf halka olduğu farkındalığını artıran egzersizleri öğretmekle başlar. Hastanın sakatlanma etkisinden kurtulurken, öncelik tüm kas-iskelet sisteminin kondisyonunu artırmaya verilir. Kuvvet ve farkındalık gelişene kadar, egzersizler dirençsiz biçimde ya da çok az direnç kullanılarak yapılır ve zamanla daha zorlayıcı hareketler eklenir.
 • Pilates''in tıbbi olarak en sık önerildiği hasta grupları, boyun, sırt ve bel ağrısı olanlar, genel kuvvetlendirmeye ihtiyaç duyanlar ve sporcuların rehabilitasyonudur ve yıllardan beri bu amaçlarla uygulanmaktadır. Ancak, Pilates programı tüm kas-iskelet sorunlarına uyarlanabildiğinden birçok hastalık grubu ve hastada uygulanabilir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963