scorecardresearch.com Koşmak ve Tüm Spor Kitapları Radikal Kitap'ta!
Koşmak

Koşmak

Yazar : Jean Echenoz

Sayfa Sayısı : 84

Yayınevi : HELİKOPTER YAYINLARI

Tür : Spor

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Şimdi, açıkçası, bu Echenoz büyük yazar; hakikaten büyük yazar. Bence, Fransız romanının son büyük temsilcisi; müthiş bir üslûpçu, harika bir hikâye anlatıcısı. Cidden, bu dediklerime kalpten inanıyorum. Ondan başka hangi yazar, Çekoslovakya Çekoslovakya iken, 19 Eylül 1922de Koprivnicede doğmuş, fakir bir ailenin altıncı çocuğu olan, on altı yaşında Zlindeki ayakkabı fabrikası Batada çalışmaya başlayıp, bir gün fabrikanın spor danışmanının üç-beş çocuğu zorla uzun mesafe yarışında koşturması üzerine ikinci olup içinde yahu madem koştuk, niye birinci olmadım duygusu doğan, koştuğu her zaman o güne kadarki koşu üsluplarını yerle bir eden, onlarca altın madalya kazanıp, 1952 Helsinki olimpiyatlarında beş bin metre, on bin metre ve maratonun her birinde altın madalya alıp bir de her birinde rekor kıran Çek Lokomotifi lakaplı Emil Zatopek hakkında bir kitap yazar ki?Atletizm tarihiyle ilgili belgesellerde herkesten farklı koşan bir adam görürsünüz muhakkak. Öyle bir koşmak ki, bütün benliğiyle yarışın içindedir. Yani öyle Bolt veya benzeri sprinterler gibi bitiş çizgisine odaklı, zıpkın gibi fırlayan bir adam değil. Aksine kollarıyla havayı döven, tüm dünyayı son kez görüşyormuşçasına kafasını sağa sola çeviren, bir kriz ânındaymışçasına ağzı yüzü çarpılmış bir şekilde koşan bir adam. Bütün varlığıyla, iliklerine kadar ‘koşmak’ fiilinin ispatı. Hedefe ilk ulaşan olmak kadar, bir talihi alt etmenin peşinde. Adeta Sisifos misali, kayayı yukarı çıkarmaya çabalayan bir adam. Adamın ismi Emil Zatopek. Namı diğer Çek Lokomotifi. Kimi otoritelere göre hâlâ en büyük o. Yenildiği zamanlarda, onun için yarış kaybeden normal bir koşucu olmak da kötü değildi. Yeter ki koşmak olsun. Zatopek’in pistler haricinde Çekoslovakya’yla paralel bir kaderi var. Alman işgalinde fabrika işçiliğinden atletliğe geçen bir çocuk. Sosyalizm yıllarında başarılı bir atlet olarak rejimin simgesi. SSCB işgali ile rütbeleri sökük, sürgüne gönderilmiş bir muhalif! Bütün gri tonlar arasında ‘kırmızı’ bir koşucu mayosu. Jean Echenoz, ‘Koşmak’ kitabında Zatopek kadar harikalar yaratıp, onun sıradışı ritmine benzer bir anlatımla yazıyor Çek Lokomotifini. Fabrikalardan rekorlara, albaylıktan uranyum madenlerinde sürgüne en zor anlarda ‘gülen’ bir adamın müthiş koşusu.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963