scorecardresearch.com EFSANENİN YÜZYILI ve Tüm Spor Kitapları Radikal Kitap'ta!
EFSANENİN YÜZYILI

EFSANENİN YÜZYILI

Yazar : Bedri Baykam

Sayfa Sayısı : 120

Yayınevi : PİRAMİT YAYINLARI

Tür : Spor

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ressam Bedri Baykam, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 100. yılının kutlandığı bu yılın son ayında, Şükrü Saraçoğlu Stadı 1907 Tribünü’nde,“Efsanenin Yüzyılı” başlıklı sergisiyle beraber 120 sayfalık bir kitap hazırladı.

Kitapta, serginin görselleriyle beraber Baykam, “Efsanenin Yüzyılı”nı kalemiyle de ölümsüzleştiriyor. Bu çarpıcı yayın, Baykam’ın daha önce 1998’de açtığı “Fener Dünyayı Yener” sergisinin ardından, kulübün kuruluş tarihi olan 1907’den günümüze kadar geçen tüm süreci ele alıyor. Kitabın içinde sanatçının aralarında 3 boyutlu işlerinin de bulunduğu 27 yeni çalışması ile bazı başka çalışmaları ve kulübün 100 yıllık tarihinden özenle seçtiği, 26 kişilik kadronun yan yana poz veren portrelerini içeren dev 2 x 6 metrelik resim yer alıyor. 1907’de ilk takımda futbol da oynayan ilk Başkan Ziya Songülen ve ikinci Başkan Ayetullah Bey’in dışında, Zeki Rıza’dan Cihat’a, Büyük Fikret’ten Küçük Fikret’e, Lefter’den Can Bartu’ya, Cemil’den Van Hooijdonk’a kadar 26 ünlü isim, bu dev yapıtta bir araya gelerek dönem farklılıklarını yok ediyor.

Bir büyük spor kulübünün tarihini görsel ve metinsel olarak son derece yaratıcı, zengin, keyifli ve akıcı bir biçimde aktaran bu yayın, aynı zamanda Baykam’ın çok ses getirecek 3 boyutlu çalışmaları belgeleştirerek de sanatsal bir devrime imza atmış oluyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963