scorecardresearch.com 1923-1950 Kdz. Ereğli Futbol Tarihi ve Tüm Spor Kitapları Radikal Kitap'ta!
1923-1950 Kdz. Ereğli Futbol Tarihi

1923-1950 Kdz. Ereğli Futbol Tarihi

Tür : Spor

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Her şey 2002 yılının Temmuz ayında başladı. Babam Halidun ÖZÇAKIR bir zarf içinde eski futbol takımları fotoğraflarını ve yine eski yıpranmış bir Osmanlıca dergiyi bana gösterdi. Birden heyecana kapıldım. Bunları ona, değerli büyüğüm Mülayim ÖZEL bir çalışma yapar diye vermiş. Dergi 1925 yılının Gol Mecmuası idi. Hemen bir çırpıda sayfaları çevirdim. Babam orta sayfadaki takımı sordu; bu Fenerbahçe mi acaba? Hayır oda ne! Bu takımın adını heceleyerek okudum: KARADENİZ EREĞLİ TÜRK OCAĞI GAYUR FUTBOL TAKIMI.
Dile kolay, tam 77 sene önceki bu takımda gururla poz verenler, adeta benden yardım istiyorlar, bizi gün yüzüne çıkar diyorlardı.
… Temmuz 1934 tarihli bu belge, İstanbul seyahatine çıkması için babası Abdullah (OKAY) Bey adına İdman Yurdu tarafından düzenlenmişti. Belgenin ön yüzü takımın renklerini bize müjdeliyordu. (Sarı Lacivert) Kulübün tesis tarihi de yine ön yüzde yazmaktaydı, 1330 yani 1914 Birinci Dünya savaşının başladığı yıl kurulmuş Ereğlimizin şu ana kadar tespit edilen ilk kulübü, zaten ondan sonrası savaş ve yokluk seneleri ki, mutlaka arada bir kesinti ve durgunluk dönemi yaşanmış olmalıdır. Belgedeki Ereğli İdman Yurdu mühründe 1930 yılı kulübün tekrar faaliyete geçtiği yıl olarak yazılmıştır.
…Şunu söylemeliyim ki, bu çalışma Ereğli Futbol Tarihi ile ilgili bugünekadar yapılmış olan birkaç mütevazı çalışmanın olgunlaşmış halidir, gözden kaçan bazı hatalar, isim ve tarih yanlışlıkları olabilir. Herşeyden önce bence bu çalışma bir “Kent İmecesi” oldu. Öyle ki Ereğli halkından çalışmamdan haberi olan herkes bir fotoğraf olsun, bir isim tespiti olsun destekler verdiler, okuldaki öğrencilerim bile çevrelerinde eski futbol takımı fotoğrafları gördüklerinde bana haber vererek destek oldular.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963