scorecardresearch.com Yaşar Alptekin Ve İtirafları ve Tüm Söyleşi - Röportaj Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yaşar Alptekin Ve İtirafları

Yaşar Alptekin Ve İtirafları

Yazar : Şadiye Furkan Demirtaş

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : HAYAT AĞACI YAYINLARI

Tür : Söyleşi - Röportaj

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


- Sayın Alptekin, cenazede duyduğunuz korkularınızın içinde dalıa çok hangi eyvah vardı?

- Eyvah, boşa geçen kırk iki yılım. Şimdi ölüm bana gelirse ben ne yaparım? Çünkü ben bir maneviyat fukarasıydım ve korkularımda da haksız sayılmazdım.

- O ruh halinizin içerisindeki ilk aklınıza gelen şey neydi?

- Aklıma ilk gelen şey namazdı.

- Geçmişinizi sorguladınız mı?

- Evet.

- Geçmişinizi sorgularken nefsinizi de sorguladınız mı?

- Elbette nefsimi de sorguladım. Çünkü ben kırk iki yıl nefsim için çalıştım. Nefsimle hesaplaştım, Kendimle yüzleştim ve rabbimle dertleştim. Bazen aşikâr ağladım, bazen gözyaşlarımı içime akıttım. Kendimi ve geçmişimi sorguladım, vicdanımın yargısına sundum.

- Bu yargının içerisinde ne gördünüz?

- Hiçbir şeyi Farkettiğim tek şey yaşadığımı zannettiğim koskoca bir yalan...

- Gençlere ne söylemek istersiniz?

- Ebedî saadet ve huzuru istiyorsa İnsan, nefsine kılıç çeksin ve onunla savaşsın. Çünkü insanın karakteri ve ahlâkı, âhiret saadeti, şöhretinden daha değerlidir. Tabuta konulan adam evine geri dönmez belki, ama hatalı bir yaşantıda geriye dönmek mümkündür, imkânsız bir şey değil...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963