scorecardresearch.com Yalnız Demokrat - Ferruh Bozbeyli Kitabı ve Tüm Söyleşi - Röportaj Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yalnız Demokrat - Ferruh Bozbeyli Kitabı

Yalnız Demokrat - Ferruh Bozbeyli Kitabı

Yazar : İhsan Dağı, Fatih Uğur

Sayfa Sayısı : 416

Yayınevi : TİMAŞ YAYINEVİ

Tür : Söyleşi - Röportaj

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


         Cevdet Sunay’ın cumhurbaşkanı seçilmesi sırasında Demirel, askerlerin ikna görüşmelerine nasıl alındı?

         Yassıada yargılamalarında avukatlara uygulanan baskı ve hakaretler nelerdi?

         Atatürk, Milli Mücadele günlerinde İsmet İnönü’ye ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi kapatılsın’ mı dedi?

         1969’da eski Demokratların affı TBMM gündemine gelince askerler nerede toplantı yaptı? 

         27 Mayıs’tan sonra TBMM’deki milletvekillerini korkutmak için kurulan örgütün adı neydi?

         İlk Kıbrıs tezkeresi nasıl yazıldı?

  
Kahramanmaraş’tan İstanbul Hukuk Fakültesi’ne bin bir macerayla gelen Ferruh Bozbeyli’nin öğrencilik yılları, İstanbul’da varolma mücadelesi veren taşra gençliğinin o günkü öyküsünü çok güzel resmediyor: Fatih Tetimme Medreseleri, Yeşilçam’da figuranlık, İETT’de gece bekçiliği ve daha pek çok işle öğrenciliği bir arada götüren Anadolu gençlerinden biri o… Dönemin büyük hocalarından, Abdülaziz Bekkine, M. Zahit Kotku, Nurettin Topçu ve Ali Fuat Başgil gibi isimlerle, Hareket Camiası, Necip Fazıl Kısakürek ve Samiha Ayverdi gibi sanatkârlardan müteşekkil bir muhitten ruhunu besleyen bir genç.
Henüz 33 yaşındayken Yassıada’da Adnan Menderes ve arkadaşlarını savunan avukatlardan biri olarak Osman Turan’ın savunmasını yapar. Yassıada mahkemeleri, ona Adalet Partisi’nin dolayısıyla aktif siyasetin içinde rol almanın yolunu açar: Milletvekilliği, parti başkanlığı ve Türkiye’nin “genç başkan”ı sıfatıyla Meclis başkanlığı yapar.
Aktif siyasette iken, cumhurbaşkanlığı makamında bulunan İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay ve Fahri Korutürk’ün iktidarlarına yakından şahitlik eder. Üç ihtilal görür: 1960, 1971 ve 1980.
Tüm bu yaşananlar onda, “sağ düşünce” üzerinde fikrî mesaide bulunma imkânı verir. Ona göre “sağ düşünce” bu topraklarda “sol düşünce”den önce vardır. En önemlisi sağ düşüncenin millet vurgusuna sahip olmasıdır. “Bir milletin en büyük eseri kendi devletidir” ve “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” diyerek millet iradesini şiar edinen Ferruh Bozbeyli’nin, 1927’de Kahramanmaraş’ta, Anadolu’nun gam yüklü bir köşesinde başlayıp, Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ne kadar uzanan hayat yolculuğunu dinlerken Türk demokrasi tarihinin aynı zamanda bir darbeler tarihi olduğunu görüyoruz…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963