scorecardresearch.com Türkan Şoray ile Yüz Yüze ve Tüm Söyleşi - Röportaj Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkan Şoray ile Yüz Yüze

Türkan Şoray ile Yüz Yüze

Yazar : Feridun Andaç

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : DHARMA YAYINLARI

Tür : Söyleşi - Röportaj

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkan Şoray’ın sinemadaki imgesine dönük bir bakışın/sözün yolculuğunu dile getiren bu kitap bir tanıklığı içermektedir. Sinemaya adanmış kırk yılı aşkın bir zaman diliminde izleyicisiyle sıcak,etkili kalıcı bir bağ kuran bir sinema ikonunun yaşamından kesitler bulacağınız bu söyleşi / anlatı kitabında Türkan Şoray ‘ı Türkan Şoray yapan koşulların yakından tanığı olacaksınız.
Onun sinemadaki yolculuklarının seyrini kendisi için taşıdığı anlamı her bir filminin öyküsünü başlıkla yol alınan zamanlarının anlatımını okurken sizi hatırlayan belleğin izlerine döndürecek bir kitap Türkan Şoray ile yüz yüze.Feridun Andaç’ın Türkan Şoray ile söyleşisine yansıyan sinemayı geniş bir kesime taşıyan “yıldız”imgesinin oluşma öyküsü bir o kadar da bunun taşındığı zamanların içtenlikli anlatımıdır.Türkan Şoray’ı sinema izleyicisi katında etkileyici/ kalıcı kılan onu sinemada tutunduran kendini orada bulan büyüten gerçekliğin neleri içerdiğini anlatıyor bu kitap
Beyaz perdeden yansıyan imgesiyle toplumun geniş bir kesiminde kabul gören ve günbegün de bu etkinin sıcak bir bağla geliştiğini anlatan bir sinema ikonunun hayatına tanıklıktır aynı zamanda anlatılanlar.Bir yıldızın iç dünyasına yaşam seyrine bu tutkulu yolculuğuna bakışının kitabıdır Türkan Şoray ile Yüz Yüze….Türk ve dünya sinemasından birer tane aktris söyleyin, dendiği zaman Türkiye’den Türkân Şoray, Hoolywood’dan Marilyn Monroe ilk sırada yer alacak isimlerdir. Öyle ki, Türkiye’de “Sultan” dendiği anda kelimenin diğer bütün anlamları bir kenara bırakılıp hemen karşılık olarak Türkân Şoray adı verilir. Oyunculuğu, hülyalı bakan gözleri, tanıyan herkesin hitap ettiği şekliyle “Türkân Hanım,” Türk sinema tarihine geçen filmleriyle de bu unvanı fazlasıyla hak ediyor aslında. “Sarışın bomba” tanımlamasının da bir farkı yok Marilyn Monroe için. Yine benzer hülyalı bakışlar karşılar bizleri, her filminde. İkisinin de hayatı benzerlikler taşıyor aslında.

Genç yaşında güzelliğinin ve şansının yaver gitmesiyle başlayan kariyeri, doğru tercihleri sayesinde zirveye ulaşmış ve bir döneme damgasını vuran kadın oyuncular içinde ilk sırada yer alan, birçok ödül kazanan ve kimi filmlerinde yönetmenlik de yapan “Sultan”, hayatındaki her şeyi Feridun Andaç’a anlatıyor. Daha önce özel bir albüm halinde yayımlanan kitap yeniden okurlarıyla buluşuyor. İki yüzün üzerinde filmde aklımızı başımızdan alan, hülyalı bakışların ardındaki “Sultan”ın eksiksiz portresi, Feridun Andaç’ın hazırladığı kitapta yer alıyor. Kitabın sonundaki Selim İleri röportajı da ayrıca söz edilmesi gereken güzellikte.

1 Haziran’da 85. doğumgünü kutlanan Marilyn Monroe’yu anlattığı Marilyn isimli biyografik romanda Alfonso Signorini ise, yine her yönüyle “ikon” bir kadının gizli kalmış sırlarıyla beraber kusursuz bir portresini ortaya koyuyor. Yetimhane köşelerinden Hoolywood’un zirvesine bir öykü Marilyn. Etkileyici fiziği, büyülü bakışları, meşhur zekâsı (aptal sarışın safsatasını ortadan kaldıracak en güçlü kanıttı belki de), aşkları, depresyonları, sinir krizleri ve tüm seksapeliyle Norma Jane Baker. İntihar mı etti, öldürüldü mü tartışması hâlâ devam ederken, yaşasaydı 85’ini geride bırakacak olan Marilyn için mükemmel bir ağıt aslında Signorini’nin kitabı. Tek bir boş lafı olmayan, büyük aşklar yaşamış (Arthur Miller ve J.F. Kennedy) Monroe’nun sahip olduğu tüm insan sevgisini de ortaya çıkaran bir portre, tüm dünya Marilyn Monroe’yu yeniden hatırlıyorken okunacak tek kitap belki de. Sıradan hayatlardan zirveye çıkan iki sembol kadının tüm yönleri iki etkileyici kitapta.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963