scorecardresearch.com Hayatım Mücadeleyle Geçti - Kemal Kurdaş Kitabı ve Tüm Söyleşi - Röportaj Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hayatım Mücadeleyle Geçti - Kemal Kurdaş Kitabı

Hayatım Mücadeleyle Geçti - Kemal Kurdaş Kitabı

Yazar : Şengün Kılıç Hristidis

Sayfa Sayısı : 414

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Söyleşi - Röportaj

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yaptıklarıma bakıyorum... ODTÜ’ye her gittiğimde, hayattan iki gün kazanırım. Sadece ODTÜ yıllarım, bir adamın hayatını dolduracak kadar, işlerle doludur. Ben Hazine’ye geldiğimde 30’lu yaşlarımın başındaydım ama Ankara’da sözü geçen bir adamdım. Politikacı benden korkardı adeta. Niye? Çünkü ben doğruyu söylüyordum. Tehditlere de aldırmazdım, hâlâ da aldırmam. Çünkü ben yapacağımı yapmışım, zaten hayatım mücadeleyle geçti. Bundan sonra yapacağım şey, bu tür kitaplarla söyleyeceklerimi söylemeye devam etmek. Bunun da Türkiye’ye bir hizmet olduğunu düşünüyorum.
Benim en iyi eserlerim ise üç çocuğumdur tabii. Üçü de çok iyi çocuklar oldular. Büyütürken tek bir fiske vurmamışımdır. Hepsi kendi alanında bir numaradır. Anneleri de onların üzerine hep bir şefkat şemsiyesi oldu.
Ben mutlu bir adamım.”Kemal Kurdaş’ı yakın tarihe meraklılar bilirler. Peki yakın tarihten isim hafızası çok kuvvetli olmayanlar? Kurdaş’ı kısaca tanıtmak gerekirse; eski ODTÜ rektörü, eski maliye bakanı, gazeteci ve yazar. 1968-1969 yılları arasında meydana gelen birçok öğrenci hareketinin, o dönem üniversitenin rektörü olarak, birinci dereceden tanığı Kemal Kurdaş. Daha öncesinde Menderes’le yaşadıklarıyla anılır Kemal Kurdaş. Kendisini odasına çağıran Ahmet Salih Korur “Beyefendiye yaptıklarını geri alacaksın” der. Ne yaptığını sorunca cevap olarak; ‘Hep tenkit ettin’ cevabını alır. Devamında ise şöyle bir öneri gelir Kurdaş’a: ‘Canım sana mı düşmüş tenkit etmek… Seni bırakacağız ama bir mektup yazacaksın,’ bunun arnından Kemal Kurdaş’ın ağzından Başvekil’e yazılmış bir mektubu okumaya başlar. Kurdaş bu mektuba imza atmaz ve Menderes´e “Bırakın, gideyim” diye seslendiği başka bir mektup yazar. Sonrasını ise Hayatım Mücadeleyle Geçti kitabında okuyacaksınız. İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan Nehir Söyleşi dizisinden çıkan kitapta, Kurdaş’ın ODTÜ´deki görev yıllarını, çocukluğunu, ailesini, siyasi hayatını, toplum hayatında önemli rol oynamış insanlarla olan tanışıklığını, kısacası hayatının tüm dönemlerini bulacaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963