scorecardresearch.com Edebiyatımızın Kozmik Odası ve Tüm Söyleşi - Röportaj Kitapları Radikal Kitap'ta!
Edebiyatımızın Kozmik Odası

Edebiyatımızın Kozmik Odası

Yazar : Adem Çevik

Sayfa Sayısı : 194

Yayınevi : FERFİR YAYINLARI

Tür : Söyleşi - Röportaj

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Aşağıdaki sorular gibi birçok sorunun cevabını ve ünlü kalemlerin itiraflarını bu kitapta bulacaksınız. İstiklal Marşı’na alternatif şiiri hangi İslamcı şair, niçin yazdı? Mehmet Akif, Kuran mealini niçin sakladı? Kuran mealini şu anda yaşayan hangi önemli kişi, niçin yaktırdı? Hem Kuranı Kerim’i ezbere bilen, hem de her gece bir sürahi şarap içen şairimiz kimdi? İstanbul’da yazarlık hayatının ilk günlerinde Gülhane Parkı’nı mesken edinen ünlü romancımız kimdi? Aldığı yüklü miktardaki yayın hakkı çekini Enis Batur’a verip ona şiir kitabı çıkarmasını söyleyen yazarımız kimdir? Kendisine hedef olarak İsmet İnönü’yü seçen ünlü şairimiz kimdir? Hangi yazarımız ilk kitabını “Sakın bu kitabı okumayın!” başlığıyla yayınlamıştır? Hangi ünlü romancımız Aziz Nesin’i kadın zannedip ona aşk şiirleri yazmıştır? Hangi edebiyatçımız “eğer, ve, lakin, şayet” sözcüklerine düşmandır? Hangi ünlü komünist yazar: “Geceleri Moskova kapkaranlık. Oysa Paris şakır şakır ışıkla yıkanıyor.” itirafında bulunmuştur? Hangi ünlü şairimiz hep evli kadınlara âşık olmuştur? Hangi ünlü romancımız “Türkçe hiçbir eser okumadım.” demektedir? Mustafa Kemal’e Latin alfabesini getirme ilhamını veren hangi yazarımızdır? Daha çocukken okul kitaplarında şiiri bulunan şairimizin ünlü şiiri hangisiydi? Düşmanlarını fişleyen şairimiz kimdir? Hangi ünlü edibimiz İnönü’ye şeyh, çevresindekilere mürit yakıştırması yapmıştır?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963