scorecardresearch.com BAYAN MİRA'YLA UFAK BİR GEZİNTİ ve Tüm Söyleşi - Röportaj Kitapları Radikal Kitap'ta!
BAYAN MİRA'YLA UFAK BİR GEZİNTİ

BAYAN MİRA'YLA UFAK BİR GEZİNTİ

Yazar : Semra Topal

Sayfa Sayısı : 86

Yayınevi : AGORA YAYINLARI

Tür : Söyleşi - Röportaj

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Bir kitabın nasıl geleceği belli olmaz, ama onlar koşullarımızın dökümü gibidir. Bayan Mira''yla Ufak Bir Gezinti''yi amcamla çıktığım yürüyüşlerde yapmış gibiyim ve onu bir kadına dönüştürüp dönüştürmediğimi çok düşündüm, belki de o bendim. Bazen her şey çok sonradan anlaşılabiliyor. Okuyucuya şunu söylemek isterim: Hiçbir şey gördüğün gibi değildir. Asla. Bayan Mira''yla Ufak Bir Gezinti masada değil, amcamla çıktığım yürüyüşlerde şekillendi, nedense onun mütevazı olmasını istiyordum ve başka da hiçbir fikrim yoktu. Biz sadece deli gibi orda burda geziyorduk, ve ben kadın yeğen, bazen amcamın yeşil paltosunu giymek zorunda kalıyordum. Tuhaflık olsun diye değil, öyle gerekiyordu. Sonradan gördüm ki, kitapta bütün nesneler tutkuyla seyredilmişti ve dilin ayakları yerden kesikti. Okuyucuya şunu hatırlatmak isterim: düşünmek için açık hava bire birdir. Dediğim gibi Bayan Mira''yla Ufak Bir Gezinti o yürüyüşlerin eseridir, eğer bir haritası varsa, bu paradokslarının içindedir. Okuyucuya şunu hatırlatmak isterim: kitaba başlamadan önce derin bir soluk alman gerekir, bileceğin gibi derin soluk besmeledir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963