scorecardresearch.com Tarih Eğitimi Makale Ve Bildirimler ve Tüm Sosyal Bilgiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarih Eğitimi Makale Ve Bildirimler

Tarih Eğitimi Makale Ve Bildirimler

Yazar : Mustafa Safran

Sayfa Sayısı : 206

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Sosyal Bilgiler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Geçmişte tarih öğretmenliği yapmış, bizzat işin mutfağından gelen bir akademisyen olarak tarih eğitiminin öneminin henüz anlaşılmadığı bir dönemde tarih eğitimi çalışmalarına yöneldim. Gittiğim Avrupa ülkelerinde bu konuda çok geniş bir literatürün olduğunu fark ettim. Burun için tarih alanındaki doktoramdan sonra, öğretmenlik formasyon sertifikamı bir tarafa bırakarak, eğitim bilim ile ilgili çalışmaları yeni baştan okumaya ve ilgili yayınları takip etmeye çalıştım. Bu arada eğitim bilimci arkadaşlarımdan çok şey öğrendim. 15 yıldır tarih eğitiminin meseleleri üzerine makaleler ve bildiriler yazmaktayım.

Tabir yerinde ise adeta iki karpuzu bir koltukta taşımaya çalıştım. Kimi çalışmalar, bu alanda kuramsal bir alt yapı oluşturmak ve araştırmalar için bir düşünce zemini hazırlamak için yapıldı, Önemli bir kısmı derlemenin ötesinde özgün bilimsel araştırma niteliğindedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963