scorecardresearch.com Türkiye'nin Siyasal Partileri 1859-2005 ve Tüm Siyasi Partiler Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye'nin Siyasal Partileri 1859-2005

Türkiye'nin Siyasal Partileri 1859-2005

Yazar : M. Serhan Yücel

Sayfa Sayısı : 189

Yayınevi : ALFA YAYINLARI

Tür : Siyasi Partiler Üzerine

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Türkiye''nin Siyasal Partileri (1859-2005), Türkiye''de yasal olarak kurulmuş bulunan 337 siyasal partiyi inceliyor. 337 siyasal partinin 89''u 1859-1922 yılları arasında, 103''ü 1923-1980 arasında ve 145''i 1980 sonrası kurulmuş. Partilerin kurucuları ve kuruluş tarihleri, girdiği seçimler, topladığı kongreler, kapanma nedenleri ve kapanma tarihlerinin yer aldığı bu kitapta, 1859''dan itibaren Türkiye''nin siyasal serüveni de ele alınmış oluyor. Yakın siyasal tarihimize açıklık getiren ve trajikomik birçok bilginin yer aldığı kitapta aşağıdaki soruların cevapları da bulunuyor: 23 Ekim 1923''te kurulan CHP''nin kuruluş tarihi niçin 9 Eylül 1923 olarak bilinir? DSP''nin 1987 genel ve 1989 yerel seçimlerinde otobüsleriyle, kampanyalarda kullanıldığı paranın bir miktarı ANAP''lılar tarafından mı verildi? 1983''te Erbakan ve arkadaşları kuracakları partinin ismini Doğru Yol Partisi olarak belirlemelerine rağmen niçin Refah Partisi ismini aldılar? İsminin ANAP''ı çağrıştırmasının yanı sıra, partinin amblemi olan ''davul delen jaguar''la dönemin Başbakanı Turgut Özal''ın baterist damadı Asım Ekren''e Jaguar Marka araba hediye edilmesini hicveden parti hangisidir? Siyasal partilerin milletin partileri olmaktan çıkıp, aile şirketlerine dönüşmelerinin ilk örneği hangi partidir? Üç ayrı grup, aynı gün aynı isimli partiyi kurmak isteyince ne oldu? Genel Başkanının ehlikeyf yapısı, her akşam menüsünde ''kuzu çevirme''nin olduğu yemekli toplantılara yol açınca ''kuzu partisi'' olarak tanımlanmaya başlayan parti hangisidir? Galatasaray''ın efsanevi kalecisi ve günümüzde spor yazarlığı yapan Turgay Şeren''in babası hangi partinin Genel Başkanıydı? Sayısal Loto''dan çıkan 537 milyar lira ile kurulan parti hangisidir?
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963