scorecardresearch.com Türkiye Kominist Partisi Ve Dr. Hikmet ve Tüm Siyasi Partiler Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye Kominist Partisi Ve Dr. Hikmet

Türkiye Kominist Partisi Ve Dr. Hikmet

Yazar : Cenk Ağcabay

Sayfa Sayısı : 384

Yayınevi : SOSYAL İNSAN YAYINLARI

Tür : Siyasi Partiler Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yayınevimiz, “Sosyal Tarih Dizisi”nde Cenk Ağcabay’ın “TKP ve Dr. Hikmet” kitabını yayınlıyor.

Kitabının Giriş başlıklı bölümünde,” Bu kitapta, devrimci irade ve inadın temsilcisi Dr. Hikmet’in yaşamının 1940’lara kadar olan bölümünü detaylı bir biçimde aktarmaya çalıştık.” Diyor Ağcabay. Tabii ki burada aktarılan “yaşam” sıradan bir yaşam değil.  Kıvılcımlı’nın “Günlük Anılar” kitabında “… ben 70 yaşındayım ve 50 yıllık süreden beri Marksizm-Leninizm sancağı altında dövüşüyorum…50 yıldan beri, durmak ve silah bırakma nedir bilmeksizin…” dediği bir yaşam. Ve bu yaşam, “Bir Marksist-Leninist militan, Türkiye’de, teorice ve pratikçe tam 50 yıl dövüşüyor. 22 yıllık hapishanelerini, her defasındai Lenin’in dediği gibi:’Alfabe’den başlayıp, yüce Cebir’i bitirecek’ bir okula çeviriyor. Sabırlıcasına ve sistemlicesine: Marks-Engels-Lenin-Stalin’i, Tarihi, Ekonomi Politiği, Diyalektiği, Tarihcil maddeciliği klasik olarak etüd ediyor. Ve Lenin’in öğütlediği gibi: Kendi ülkesinin tarihini, ekonomi politikasını ve sınıf ilişkilerini, özge orijinallikleri içinde araştırıyor. Böylece o militan yüzlerce kitap yazıyor. Kendi dilinde, çoğu temelli orijinal olan 40’tan aşırı kitap yayınlıyor” inancı ve ilkeleriyle son nefese kadar sürüyor.

Vedat Türkali’nin de “anıtsal bir yaşam” dediği bu yaşamın, 1940’a kadarki dönemini, son zamanlarda biriken bilgi ve belgelerin de yardımıyla yazmaya girişmiş Cenk Ağcabay. Geçen ay “Bütün Eserler” dizisinde yayınladığımız Kıvılcımlı’nın “Günlük Anılar”ını da çeşitli belgelerle destekleyen bu çalışmayı, “Sosyal Tarih Dizisi”nin 5. kitabı olarak yayınlıyoruz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963