scorecardresearch.com Milli Görüş (1969 1980) ve Tüm Siyasi Partiler Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Milli Görüş (1969 1980)

Milli Görüş (1969 1980)

Yazar : Serkan Yorgancılar

Sayfa Sayısı : 536

Yayınevi : PINAR YAYINLARI

Tür : Siyasi Partiler Üzerine

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


1948de İTÜ Makine Mühendisliği Bölümünü bitiren Necmettin Erbakan için okulun mezunlar albümünde şu satırlar yazılıydı “Toylardandır. Sofudur dindardır ve çalışkandır. Hayatının yarısını namaz yarısını da projeler işgal eder. Sınıfının yarısını kendisi yarısını da arkadaşları işgal eder. Proje ve raporları Saatli Maarif Takvimi gibi geniş izahlıdır. Herkesin bir sayfada bitirdiği konuyu o kırk sayfada özetler. Kendisine cıvata nedir diye sorarsanız izaha demir filizlerinin naklinden başlar ve o kadar anlatır ki nihayet namaz vakti gelir ve sonunu dinleyemezsiniz...”
“Bağımsızlar Hareketi” olarak adlandıran bir grupla yola çıkan 26 Ocak 1970de MNP olarak resmileşen Milli Görüş Hareketi 4 defa kapatılan ve 5 defa kurulan partileriyle Türk siyasal hayatına damgasını vurmuş 1974 1978 tarihleri arasında küçük ortak olarak 4 kere 1996 1997 döneminde ise büyük ortak olarak beşinci kere hükûmette yer almış ve iktidar döneminde Kıbrıs harekatı ağır sanayi hamlesi D8 grubu denk bütçe uygulaması havuz sistemi kaynak paketleri ile Türk siyasetine silinmeyecek damgalar vurmuştur.
1969 yılından bu yana Türk siyasal hayatına ayrı bir anlam ve renk katan aynı zamanda Türkiyedeki İslami gelişimin ve dönüşümün başat aktörlerinden olan geleneksel sağ sol siyasetin dışında yeni bir yolun imkanlarını kendi kaynaklarında arayıp Türkiyenin eski ihtişamlı günlerine kendi imkanlarıyla ve kendi insanıyla kavuşmasının mümkün olduğunu söyleyerek siyaset yapan ve kuruluşundan bu yana aynı çizgiyi geliştirerek sürdüren Milli Görüş Hareketinin serencamını ve hareketin kurucusu Erbakanın Odalar Birliği macerasından başlayıp MSPnin kapatılma tarihi olana 1980e kadarki süreci bu kitapta bulacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963