scorecardresearch.com Kapatılan Siyasi Partiler ve Tüm Siyasi Partiler Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kapatılan Siyasi Partiler

Kapatılan Siyasi Partiler

Yazar : Yener Lütfü Mert

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : İLKİM YAYINEVİ

Tür : Siyasi Partiler Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu çalışma, Cumhuriyet döneminde yargı tarafından hakkında kapatma davası açılan siyasi partilerle ilgili iddianameleri, gerekçeleri ve sonuçları ortaya koymaktadır.

• Fevzi Çakmak’ın partisi olan Millet Partisi neden kapatıldı?

• Doğru Yol Partisi ile ilgili açılan kapatma davasının gerekçesi neydi?

• Birkaç kişinin farklı iki partide üye olduğunun belirlendiği gerekçesiyle hakkında kapatma davası açılan siyasi parti hangisidir?

• Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kapatmayla ilgili başvurusu reddedilen tek parti hangisidir?

• Adalet ve Kalkınma Partisi ile ilgili 2002 yılında açılan dava nasıl sonuçlandı?

• AKP hakkında 14 Mart 2008’de açılan kapatma davasında hangi konular yer alıyor?

• Hakkında kapatma davası açılan tüm partilerle ilgili bilgiler ve yargılama sonrası gelişmeler...

• Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarından örnekler, değerlendirmeler...

• Halen yargılama süreci devam eden siyasi partiler...

Elininizdeki kitap, bir dönemin siyasi arenasında yer alan aktörlerin toplu bir fotoğrafını vermektedir. Fotoğrafı iyi değerlendirebildiğimiz ve iyi okuyabildiğimiz sürece Türk siyasi hayatına doğru katkılar sağlamış ve demokrasinin önünü açmış olacağız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963