scorecardresearch.com Ak Parti İddianamesi ve Tüm Siyasi Partiler Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ak Parti İddianamesi

Ak Parti İddianamesi

Tür : Siyasi Partiler Üzerine

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


AK Parti''ye yönelik kapatma davası neresinden bakarsanız bakın Türkiye''nin tadını kaçırdı.
Çok şey yazıldı, söylendi. Dahası da söylenecek kuşkusuz. Ama bir tuhaflığa işaret etmek gerekiyor.
Nedense birileri meseleye tümüyle kendi sınıflarının menfaati üzerinden yaklaşma çabasında. Neredeyse kapatma davasına muhatap olduğu için AK Parti''yi suçlu ilan ediyorlar.
Hemen söyleyeyim. Kastettiğim çevreler, öyle ''militan demokrasi''nin çeşitli tonlarını temsil edenler değil. Onlar, en azından şimdilik, kendilerini kapatma davasını açanların tarafında görüyorlar.
Onun için de bulundukları cephenin tezini savunuyorlar.
Şu meşhur ''Liberallerle AK Parti arasındaki ittifak bozuluyor'' tartışmasını hatırlayalım. O tartışmayı zihinlerinde devam ettirenler, adeta ''Gördünüz mü, biz haklı çıktık'' dercesine ortalıkta geziyor.
Diyorlar ki, ''AK Parti demokratikleşmeyi bir bütün olarak ele almadığı, sadece türbana endekslediği için bugünlere gelindi.''
Bu tezin devamı da var. ''Türkiye''deki mevcut statükoyu değiştirmek için, mutlaka ve mutlaka uluslararası meşruiyete ihtiyaç var. AK Parti, özellikle de Başbakan Erdoğan, ''yerel dengeler''le işbirliği yaptığı için bu desteğini kaybetti.''
O zaman da kapatma davasına da, siyasi yasağa da müstehaktır!
Sözün geldiği yer burası.
Siz ekranlara baktığınızda ne görüyorsunuz bilmiyorum.
Ama ben kimi liberal aydın ve yazarların, işler kendi istedikleri gibi gitmedi diye en az kapatma davasını açanlar kadar Başbakan Erdoğan''ı ve AK Parti''yi suçlu ilan ettiklerini görüyorum.
Sorulacak soru çok.
Kendi iç dinamiklerinden yoksun hangi değişim, istediği kadar uluslararası destek bulsun, statükoyu aşabilme şansına sahiptir.
Mesela, neden bazı adımları MHP ile birlikte atmak bu kadar rahatsızlık vericidir.
Türkiye''nin iç dinamiklerini değişim sürecine ortak etme gayreti neden bu kadar ürkütücüdür?
AK Parti, bazı adımları atmakta geç kaldığı için eleştirilebilir.
Anayasa değişikliği konusunda daha kararlı davranması gerektiği söylenebilir.
AB konusunda süreci başlangıçta olduğu kadar iyi yönetip yönetemediği de tartışılır.
Farzedelim ki bunların hepsi doğrudur.
Ama ''Bunlar olmasaydı, AK Parti''ye kapatma davası açılamazdı'' tezinin, kimse kusura bakmasın, tutarlı bir yanı olamaz.
Hele bunların da ötesine geçip Başbakan Erdoğan''ı ''derin devletle işbirliği yaptı'' diye suçlamanın akılla izanla bağdaşır bir tarafı olamaz.
Kapatma davası yanlıştır. Sonucu ne olursa olsun cevabını milletten alacaktır.
Ama galiba AK Parti''yi cezalandırmak isteyenler, sadece kapatma davasını açanlar değil.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963