scorecardresearch.com Ahmet Hamdi Başar’ın Hatıraları 2 ve Tüm Siyasi Partiler Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ahmet Hamdi Başar’ın Hatıraları 2

Ahmet Hamdi Başar’ın Hatıraları 2

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 750

Yayınevi : İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Siyasi Partiler Üzerine

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yakın tarihimizde "Limancı Hamdi" veya "İktisatçi Hamdi" diye de bilinen Ahmet Hamdi Başar, İkinci Meşrutiyet döneminden 27 Mayıs askeri darbesine uzanan süreçte Türkiye''nin siyasi ve ekonomik gelişmelerine tanıklık etmiş ve hatta yaşanan bazı olayların içinde bizzat yer almış bir fikir ve eylem adamıdır.
Ülkemizde "milli burjuvazi yaratma" çabalarının en önemli aktörlerinden olan Ahmet Hamdi; gençlik yıllarında gazetelerde ve özellikle Ticaret-i Umumiye Mecmuası, Türkiye İktisat Mecmuası, Kooperatif ve Barış Dünyası gibi dergilerde yazılar yazdı.
Ahmet Hamdi yaşadığı her dönemde iktidar ile ilişkiler kurmuş, ancak düşüncelerine ters düştüğü anda ise iktidar ile arasına mesafe girmiştir. Buna rağmen hiçbir zaman fikirlerinden vazgeçmemiş olması, yakın tarihimizde pek rastlanmayan samimiyetini göstermektedir. Bu tutumudur ki, Ahmet Hamdi''yi her zaman ''ikbal kapılarından" uzak tutabilmiştir.

Ahmet Hamdi''nin yıldızı 1930''da parlar. Ama bir süre sonra Atatürk ile aralarına, Gazi''nin çevresini kuşatan "mutad zevat" girer. Daha sonra Ahmet Hamdi''yi Demokrat Parti''nin kuruluşlu sürecindeki demokrasi heyecanı içinde görürüz. Bu heyecan onu 195O''de TBMM"ne kadar götürür. Ne var ki, DP''nin güçlü liderliği ile yolları çok çabuk ayrılacaktır. Ardından bir askeri darbenin, 27 Mayıs''ın yanında yer alır. Ahmet Hamdi 27 Mayıs''ı, DP iktidarının baskısına karşı bir umut ve kurtuluş kapısı olarak görür. Fakat 27 Mayıs''a beslediği umudu da kısa sürede söner gider.
İşte Murat Koraltürk''ün, Ahmet Hamdi Başar''ın 1962-1971 yılları arasında neredeyse tek başına çıkarmış olduğu Barış Dünyası dergisinde tefrika ettiği hatıralarını derleyerek yayına hazırladığı Ahmet Hamdi Başar''ın Hatıraları''nda, İkinci Meşrutiyet''ten 27 Mayıs 1960 sonrasına kadar uzanan süreçte "yalnız bir fikir adamı"nın tüm iniş çıkışlarıyla yaşamı ve düşünsel mücadelesi yer almaktadır.

Hatıralarının bu ikinci cildinde yazar, demokrasiye geçişte yaşadıklarını, Demokrat Parti''nin kuruluşunu, parti kurmaylarıyla olan ilişkilerini, Menderes''i ve Bayar''ı, milletvekili olma çabalarını, DP''nin iktidar yıllarını, partiden kopuş sürecini, Müstakil Grup girişimlerini, yeni bir parti kurma çabalarını ve 27Mayıs''a bağladığı umutlarla birlikte sönen hayallerini anlatıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963