scorecardresearch.com Mutfak Savaşı ve Tüm Siyaset Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mutfak Savaşı

Mutfak Savaşı

Yazar : CHRISTIAN BOUDAN

Sayfa Sayısı : 384

Yayınevi : AYRINTI YAYINLARI

Tür : Siyaset Felsefesi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

ABD''nin simgelediği Batılı yaşam tarzı ve gıda üretiminin sanayileşmesi, her ne kadar beslenme konu-sunda belli bir rahatlama sağlanmasının göstergesi olsa da, savurganlığı ve tüketimi teşvik etmektedir. Bu tarza göre, modern kabul edilen her şeye karşı yüksek bir talep oluşturmak esastır. ABD gıda sana-yii, bir yandan dünya mutfaklarına saldırırken özellikle okul çağındaki çocukları hedef seçen bir pazar-lama girişimini benimseyerek, çocukları ta küçükkten itibaren şımartmaklığa varan bir tüketime alış-tırmaktadır.
Christian Boudan bu yapıtında, mutfak dünyası ile ilgili yeni bir görüş sunuyor.
Doğu''nun Avrupa''yı hedef alan eski akınları, Amerika''nın İspanyollar tarafından sömürgeleştirilmesi, Doğu mutfağının İslamlaştırılması, Türklerin Akdeniz Bölgesine doğru ilerleyişleri, Ancien Regime dö-nemi dekoratif Fransız mutfağının etkisi üzerinde durarak, mutfak kültürlerinin yayılmasını eleştirel bir bakış açısıyla ele alıp tarihsel bir yoruma imza atarken, mutfağın kökenleri, coğrafi mutfak kültürü, dünyanın tüm pişirme usulleri, ilk zenginlik bölgeleri, yeni besin dünyası, liberal-diyetik toplum gibi ko-nuları derinlemesine inceliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Antroposen'e Hoşgeldiniz'

  Yazar : Slavoj Zizek

  Tür : Siyaset Felsefesi


  Antroposen''e Hoşgeldiniz - Slavoj Zizek "Global ısınmadan çıkan ders şu ki, insanoğlunun özgürlüğü, dünya üzerindeki...
  Devamı...
 • 'Acı Çeken Tanrı - Kıyameti Tersyüz Etmek'

  Yazar : Boris Gunjevic, Slavoj Zizek

  Tür : Siyaset Felsefesi


  Acı Çeken Tanrı - Kıyameti Tersyüz Etmek - Boris Gunjevic, Slavoj Zizek Din ve felsefe ile güncel politik yaklaşımlar...
  Devamı...
 • 'İktidar'

  Yazar : Bertrand Russell

  Tür : Siyaset Felsefesi


  İktidar - Bertrand Russell Nobel ödüllü düşünür, mantıkçı ve bilgi kuramcısı Bertrand Russell, sosyal-felsefe alanındaki...
  Devamı...
 • 'Politika'

  Yazar : Aristoteles

  Tür : Siyaset Felsefesi


  Politika - Aristoteles Günümüz siyaset biliminin temellerini oluşturan klasik yapıt, roman boyu ve yeni kapağıyla...
  Devamı...
 • 'Devrimci Yaşam'

  Yazar : Deniz Adalı, Fikret Soydan

  Tür : Siyaset Felsefesi


  Devrimci Yaşam - Deniz Adalı, Fikret Soydan ''''Emek vermek, emeğe saygı duymak, ezilen olmaktan iktidara yürümenin...
  Devamı...
 • 'Bolşevikler Devrime Gidiyor - 1917 Yazılar 3'

  Yazar : Vladimir İ. Lenin

  Tür : Siyaset Felsefesi


  Bolşevikler Devrime Gidiyor - 1917 Yazılar 3 - Vladimir İ. Lenin Ferit Burak Aydar''ın hazırladığı, derlemeler...
  Devamı...
 • 'Etnoloji Defterleri'

  Yazar : Karl Marx

  Tür : Siyaset Felsefesi


  Etnoloji Defterleri - Karl Marx Defterler 1880-1882 yılları arasında Karl Marx tarafından tutulmuş, 1883 yılında...
  Devamı...
 • 'Yürümek'

  Yazar : Henry David Thoreau

  Tür : Siyaset Felsefesi


  Yürümek - Henry David Thoreau En “sivil itaatsizlik” “Yürümek” Henry David Thoreau’nun önemli eserlerinden....
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963