scorecardresearch.com Felsefelogos Sayı: 27/28 ve Tüm Siyaset Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Felsefelogos Sayı: 27/28

Felsefelogos Sayı: 27/28

Sayfa Sayısı : 310

Yayınevi : BULUT YAYINLARI

Tür : Siyaset Felsefesi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Dünyadaki gelişmeler; temel olarak ABD''nin geliştirdiği yeni politika ve projeler, AB''nin küresel bir güç olma talebi, geçen yüzyılın başındaki bir tartışmaya yeniden dönmemizi gerektiriyor. Bu tartışma emperyalizm başlığı altında toplanıyor. Küreselleşmenin çağımızda kazandığı boyut emperyalizm diskursuna yeni genişlikler ekliyor. Bu gelişme karşısında dergimizin bu sayısını emperyalizm ve küreselleşme konusuna ayırdık. Biraz da çeviri telif dengesini bozarak önemli bulduğumuz yazıları çevirerek yayımlamaya karar verdik. Emperyalizm ve küreselleşme başlığı altında, daha çok genç felsefecilerimiz makaleleriyle dergiye katkıda bulundular. Bu, Türkiye''deki felsefe açısından olumlu bir gelişmedir.
  (Sunu''dan)

  - Joachim Hirsch
  - Emperyalizm bugün hangi anlama gelmektedir?
  - Bora Erdağı-Evren Mehmet Dinçer
  - Emperyalizm tartışmaları
  - Aijaz Ahmad
  - Postkolonyalizm: Bir ad neyi ifade eder?
  - Yavuz Adugit
  - Pozitivist bilim anlayışının reddi
  - Radika Desai
  - Ulusal burjuvaziden dolandırıcılara
  - Nevzat Can
  - Nietzsche''de farklılığın politikası
  - Jerry Harris
  - Küreselleşmenin diyalektiği
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963