scorecardresearch.com CHE GUEVARA - MİTTEN İNSANA İNSANDAN MİTE ve Tüm Siyaset Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
CHE GUEVARA - MİTTEN İNSANA İNSANDAN MİTE

CHE GUEVARA - MİTTEN İNSANA İNSANDAN MİTE

Yazar : Miguel Benasayag

Sayfa Sayısı : 142

Yayınevi : VERSUS YAYINLARI

Tür : Siyaset Felsefesi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap ne Che Guevara üzerine yazılmış sayısız biyografilerden biridir, ne de bir hamaset destanı ya da övgüdür. Che’nin ne olduğuna ve bugünkü yerine dair felsefi ve politik bir düşünmedir Miguel Benasayag’ın “Che Guevara”sı.

Santa Fé’de doğmuş bu Arjantinliden geriye kalan nedir? Latin Amerika’yı motorla dolaşmış, Küba’da, Kongo’da ve Bolivya’da gerilla mücadelesi yürütmüş, La Higuera’da soğukkanlılıkla katledilmiş bu insandan geriye kalan nedir? Tek tek insanları tedavi etmeyi reddederek bütün toplumu tedavi etmeyi tercih etmiş olan Doktor Guevara’dan geriye kalan nedir? Che’nin sonsuzca çoğalmış imgesinin, tişörtler, çıkartmalar, afişler, sigara paketleri üzerinde sayısızca tekrarlanan yüzünün ötesinde, ondan geriye kalan nedir? Binlerce poster ve bayrak arasından bize hâlâ bakmaya devam eden o yüz ne söylemektedir?

Yüzlerce gencin odasında niçin hâlâ Che’ye yer var? Küreselcilik-karşıtı mücadelelerde Che’nin, daha doğrusu Guevaracılığın yeri nedir?

Guevaracı gerillanın eski savaşçısı, filozof, psikanalist ve yeni radikal hareketlerin aktif üyesi Miguel Benasayag, resmi Marksizmin uzun süre maskelediği kimi Guevaracı hipotezlerin güncelliğini ve Che’nin mitsel oluşumunu analiz ediyor.

Bu eser, insan ve mit olarak Che’nin gerçeği peşinde koşarken, aynı zamanda, günümüzde Guevaracılığa -farkında olmadan- çok şey borçlu olan yeni radikal ve muhalif hareketlerde yeşeren bir zihniyetin de izini sürmektedir.

Ne maceracı ne de intihar peşinde koşan; devrimi bir iktidar sorunu olarak değil yaşanan gündeki mücadele olarak gören; “bloklar arası denge”yi asla umursamayıp “somut durum”un peşinden giden; “yeni insan” kavramını ortaya atan bir Che… “İki, üç, daha fazla Vietnam yaratalım!”; “devrimcinin görevi devrim yapmaktır!”; “foko teorisi” gibi temel tespitleriyle günümüzün alternatif hareketlerine büyük ölçüde ışık tutan, “devrimci ruh”uyla direniş ve yaratı pratiklerine yeni boyutlar katan bir Che…

Biyografik anlatıyı, tarihi, imge ile mit üzerine düşünmeyi harmanlayan Miguel Benasayag sonunda bizi, Che’nin bıraktığı izlerden geçerek kendimizi sorgulamaya yöneltiyor. Ancak politikanın, hatta “silah”ın diliyle ifade edilebilir gibi gelen bir Guevaracılığın yarına dönük gerçek zeminini yeniden keşfedebilmek isteyen, hüznün ve umutsuzluğun işgali altındaki toplumlarımızda şenlikli bir devrim mücadelesi tahayyül eden herkese…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963