scorecardresearch.com Yeni Başlayanlar İçin Siyaset Bilimi ve Tüm Siyaset Bilimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yeni Başlayanlar İçin Siyaset Bilimi

Yeni Başlayanlar İçin Siyaset Bilimi

Yazar : Doç. Dr. Cengiz Çağla

Sayfa Sayısı : 376

Yayınevi : OMNIA YAYINLARI

Tür : Siyaset Bilimi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


HAYAT İLERİYE DOĞRU YAŞANIR, GERİYE DOĞRU ANLAŞILIR!
Siyaset bilimi, kaba bir yaklaşımla devlet-iktidar ve birey (yahut sosyal gruplar) üzerinden varılan siyasal kararları tartışır/tahlil eder. Sosyal yapı, siyasal değişme/gelişme, siyasal sistemler, siyasal davranışlar ve ideolojilerle ilgilenir. Ancak içeriği ülkeden ülkeye, dönemden döneme, dilden dile (örneğin siyaset at eğitimi demektir Arapçada) değişiklikler gösterir. Devletten önce de, devletin dışında da var olmuştur. Konusu itibariyle siyaset felsefesiyle çakışmakla birlikte, olması gerekenden çok, var olanın saptanması ve açıklanmasıyla uğraşır.

Yeni Başlayanlar İçin Siyaset Bilimi, iki temel hizmette bulunuyor: a.) Siyaset bilimini tercih etmiş öğrencilerin güvenilir başvuru kaynağı ihtiyacını karşılıyor. b.) Siyasal olgu ve kavramlara aşina, lakin gözlemlediklerinden neden-sonuç ilişkisi çıkaramayan, üçüncü cümleden sonra tutarlılığını yitiren, konuşmalarına derinlik katma arzusundaki kişilerin imdadına yetişiyor.

Siyaset Bilimi’ndeki kimi başlıklar:
§ İnsan doğası nedir? Millet nedir? İnsanlar siyasetle ilgili ne öğrenirler, neleri bilirler?
§ Yasama meclislerinin temel amacı yasa yapıcılık olmaktan çıkmışsa yeni işlevleri ne olur?
§ Bir toplum kısa süreli ve uzun süreli değişimi neden ve nasıl yaşar?
§ Anarşik toplum nasıl kurulabilir? Cinayetlere ve katliamlara yol açan radikalizm ve fanatizmle milliyetçiliğin ortak noktaları nelerdir?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963