scorecardresearch.com Siyaset Bilimi (Davut Dursun) ve Tüm Siyaset Bilimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Siyaset Bilimi (Davut Dursun)

Siyaset Bilimi (Davut Dursun)

Yazar : Davut Dursun

Sayfa Sayısı : 424

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Siyaset Bilimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Sosyal ve idari bilimlerin farklı alanlarında öğrenim görenlerin Siyaset Bilimi’ne duydukları ilginin giderek artmakta olması, içinde yaşadığımız siyasal toplumun demokratik ilkeler temelinde örgütlenmesi ve vatandaşların siyaset sürecine daha çok katılmalarının bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Sosyal yapımızın geçirmekte olduğu değişim tarım toplumundan sanayi ve bilgi toplumuna doğru evrilmemizi hızlandırırken kentleşen, sanayileşen, kırsal ağırlıklı nitelikten kentsel ağırlıklı nitelik kazanan toplumsal ilişkiler, klasik siyasi iktidar ilişkilerini de değiştirmekte ve yeni şartlara uygun bir siyaset ve iktidar örgütlenmesini gündeme getirmektedir. Toplumsallaşan siyaset ve iktidar ilişkileri siyasal toplum üyelerinin siyaset sürecine daha aktif katılmalarına uygun bir ortamı oluşturmaktadır. Artık bireylerin temsilcileri eliyle siyaset sürecine katılmasıyla yetinilmemekte her türlü kolektif soruna ilişkin tartışmalarda toplum bireylerinin aktif şekilde müzakere sürecinde yer almaları ve siyasetin katılımcı bir ortamda icra edilmesi arzulanmaktadır. Katılım taleplerinin, kimlik ve farklılığın ifade edilmesi arzularının bu kadar yüksek yoğunlukta dile getirildiği bir ortamda siyasete ilişkin bilgilenme ihtiyacının artması normal karşılamak gerekir. Yükseköğretim kurumlarında Siyaset Bilimi derslerine gösterilen ilgiyi bu bağlamda değerlendirmek doğru olacaktır. Bu ilginin giderek artacağını, sadece yükseköğretim kurumlarında değil sivil alanlarda da siyasete ilişkin bilgilenme arzusunun yüksek olacağını tahmin etmek zor değil. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin bazı bölümlerinde lisans düzeyinde okutulan Siyaset Bilimi veya Siyaset Bilimine Giriş dersi gözetilerek hazırlanan bu kitabın yeniden yayınlanmasında 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan erken genel seçimine ilişkin bilgiler ve konuyla ilgili değerlendirmeler ilave edildi. Elinizdeki eserin siyasal toplumda yaşayan bireylerin belli konulardaki bilgilenme ihtiyacını karşılamaya yönelik mütevazı bir adım olarak görülmesi gerekir. Eğer bu yönde bir ihtiyaca cevap verebilirse çalışma amacına varmış olacaktır….

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963