scorecardresearch.com Türk Sinemasında İstanbul ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk Sinemasında İstanbul

Türk Sinemasında İstanbul

Yazar : Agah Özgüç

Sayfa Sayısı : 358

Yayınevi : HORIZON INTERNATIONAL

Tür : Sinema

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk sinemasının önemli tarihçilerinden Agah Özgüç, bu defa İstanbul''u belgeledi. Semt semt, bölge bölge beyazperdeye yansıyan İstanbul''u gösteren Özgüç, İstanbul''u en iyi kullanan filmleri de anlattı.


40 yıldır yazan bir gazeteci ve Türk sinema tarihini aydınlatan binlerce belge, bilgi ve dokümanı arşivleyen önemli bir isim Agah Özgüç. Ve şimdi, her biri kaynak niteliğinde olan kitaplarına bir yenisini daha ekledi ve ''Türk Sinemasında İstanbul'' kitabını geçtiğimiz aylarda yayımladı.
Boğaziçi, İstiklal, Haydarpaşa, trenler, taksiler, ara sokaklar... Özgüç kitabında, semt semt, bölge bölge İstanbul''un beyazperdeye yansıyan yüzünü yansıtırken, ayıntılarla ve rakamlarla önemli bir kaynak-kitaba imza atıyor. Kitabında onlarca anı ve ayrıntıya da yer veren Özgüç ''Türk Sinemasında İstanbul''u anlattı:

''''Yıllardan beri bu konuyla ilgili notları dosyalıyorum zaten. Ön hazırlıktan sonraki 4 aylık sürede kitabı hazırladım. Bu ''Yeşilçam Üçlemesi'' diye başlattığım projenin ilk kitabı. İkincisi ''Yeşilçam Aşkları'', üçüncüsü ''Türk Sinemasının Marjinalleri ve Orijinalleri'' olacak. Araya başka kitaplar girebilir ama bu üçleme yavaş yavaş çıkacak.

Zamanla aldığım notlar üzerinden bu çalışmayı yaptım. Bu kitapta yazamadığım bazı bölümler oldu ama ikinci baskıda eklenecek. ''Tek mekanlı filmler'' gibi konular da ikinci baskı olacak.“Aah Güzel Istanbul, nasıl da bozulmamış o bin yıllık güzelliğin. Ey canım Boğaziçi bir zamanlar dedelerimiz de içlenmiş bu güzelliğinin karşısında. Aah ah atalarımız da geçmiş bu sulardan, mağrur ve akıncı. Nerede Orta Asya, nerede Viyana Kapıları. Ah yorgun Haşmet, miskin Haşmet…” cümleleri hepimizin ezberindedir. Siyah beyaz bir görüntüde Sadri Alışık Boğazın Anadolu yakasında vapur iskelesinden şehre bakarken içinden geçirir, Ah Güzel İstanbul isimli filmde bu sözleri. Gerçekten de şehrin bir bölümü hâlâ filmlere dekor olabilecek güzelliktedir. Peki başka hangi filmlerde İstanbul karşımıza çıkar, Haşmet İbrikçioğlu’nun da iç geçirdiği özellikleriyle? Tematik sinema kitaplarının usta ismi Agâh Özgüç, bu kez “Türk Sinemasında İstanbul” isimli kitabıyla sinema ve İstanbul severleri mutlu ediyor. Sadece İstanbul’un mekân olarak kullanıldığı filmleri değil, semt semt, tür tür bölümlere ayırarak İstanbul ve sinema birlikteliğini anlatıyor. İstanbul’daki kovboy filmlerinden pavyonlu filmlere, Beyoğlu’nu eskiten filmlerden Adalar’a, gecekondu semtlerinden gökdelenlerin cirit attığı semtlere İstanbul ve sinemanın bir arada olduğu her konuya değiniyor Özgüç. Zengin görsel malzemesiyle de kapsamlı bir çalışma.

İstanbul Adlı Filmlerin Kronolojisi
1922 / İstanbul’da Bir Facia-yı Aşk (Muhsin Ertuğrul)
1931 / İstanbul Sokaklarında (Muhsin Ertuğrul)
1950 / İstanbul Geceleri (mehmet Muhtar)
1951 / İstanbul Çiçekleri (Muammer Çubukçu), İstanbul Kan Ağlarken (Kani Kıpçak), İstanbul’un Fethi (Aydın Arakon).
1952 / İstan Havası-Arşak Sulukule’de (Zeki Alpan), İstanbul Yıldızları (Mehmet Muhtar, Orhan Atadeniz)
1953 / Drakula istanbul’da (Mehmet Muhtar), İstanbul Canavarı (Çetin Karamanbey)
1954 / Şarlo İstanbul’da (Muharrem Gürses)
1955 / Görünmeyen Adam istanbul’da (Lütfi Akad), Uçan Daireler İstanbul’da (Orhan Erçin)
1956 / Çölde Bir istanbul Kızı (Faruk Kenç)
1958 / İstanbul Macerası (Carl Möhner)
1961 / İstanbul’da Aşk Başkadır (Süreyya Duru)
1962 / Ver Elini İstanbul (Aydın Arakon)
1964 / İstanbul Kaldırımları (Metin Ersan), İstanbul’un Kızları (Halit Refiğ), İstanbul Sokaklarında (Kemal Kan)
1965 / İstanbul Kazan Ben Kepçe (Orhan Elmas)
1966 / Ah Füzel İstanbul (atıf Yılmaz), İstanbul Dehşet İçinde (İlhan Engin)
1967 / Fantoma İstanbul’da (Natuk Baytan), Killing İstanbul’da (Yılmaz Atadeniz), İstanbul Tatili (Türker İnanoğlu),
İstanbul’da Cümbüş Var (Sırrı Gültekin), İstanbul’u Sevmiyorum (Ülkü Erakalın), Urfa İstanbul (O. Nuri Ergün)
1972 / İstanbul Kabadayısı Kara Murat (Kemal Kan), Süper adam İstanbul’da (Yavuz Yalınkılıç)
1973 / Şaban İstanbul’da (Semih Evin)
1978 / İstanbul 79 (Orhan Aksoy), Tatlı ve Güzel İstanbul Geceleri (Yılmaz Atadeniz)
1981 / Ah Güzel İstanbul (Ömer Kavur)
1995 / İstanbul Kanatlarımın Altında (Mustafa Altıoklar)
1996 / Hoşça Kal İstanbul (Sami Güçlü)
1998 / Bekle Beni İstanbul (Oğuz Gözen)
1999 / Sevgilim İstanbul (Seçkin Yasar)
2004 / Anlat İstanbul (Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu, Ömür Atay)


Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963