scorecardresearch.com Türk Sinemasında Eleştiri ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk Sinemasında Eleştiri

Türk Sinemasında Eleştiri

Yazar : Okan Ormanlı

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : BİLEŞİM YAYINLARI

Tür : Sinema

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Filmleri izleriz ve bir çok noktasından yapımı eleştiririz ya; işte bu kitap bu bağlamda yaşamımızı kolaylaştıracak. Kim; hangi filmi, ne zaman, niçin ve kimleri eleştirmiş? "Aaa, bak, Cüneyt Arkın''ın kolunda saat var! Veya Bizanzlı kale muhafızının kolunda yara bantı yapışmış, kalmış. Ne komik! Bunlar da güya tarihi film çekecekler" dendiğini duymuşsunuzdur… Ya da (çoklukla) Hülya Koçyiğit''in ağzını oynattığı ama bir türlü ses çıkmadığını görmüşsünüzdür: "Bu dublaj işi de çok yavanlaştı"… Aslı öyle değildir. Zaten bu ''trip'' Koçyiğit''e mahsus bir jesttir ve hep öyle yapar… Bir de yabancı filmlere çok benzeyen kimi sahnelere rastlarız; "Bak, John Wayne''in Kırık Ok filmindeki sahnenin aynısı"… Ya da John Ford''a gönderme yapan yerli yönetmenlerden söz ederiz. Veya hepsinden ötesi bunlara ilişkin kimi ipuçlarını da ele veren onlarca eleştirisi yazısı okumuşuzdur… Okan Ormanlı''nın Türk sinemasına ilişkin bu çalışması aslında ''akademik'' bir iş ve aynı zamanda da bizi keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Başlangıcından bu yana filmlerimiz; yönetmenleri ve oyuncularıyla üzerine yazılmış bütün yazılara panoramik bir bakışı içeriyor kitabımız… İyi okumalar…
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963