scorecardresearch.com SİNEMA KİTAPLARI SETİ (4 KİTAP) ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
SİNEMA KİTAPLARI SETİ (4 KİTAP)

SİNEMA KİTAPLARI SETİ (4 KİTAP)

Yayınevi : .

Tür : Sinema

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.SİNEMA NEDİR?


SİNEMA KURAMLARI


ALTI AVRUPALI YÖNETMEN


SİNEMADA YÖNETMENLİK
SİNEMA NEDİR?
 • André Bazin in etkisinin yıllar boyunca eksilmeden süreceğine kuşku yok. Bir gün sinema yok olsa bile, onun yazıları yaşayacak, kim bilir belki de gelecek nesiller sinemayı onun yazarlarından öğreneceklerdir. Onun yazıları ışığında insanoğlu kafasında, dörtnala koşan atları, güzel bir yıldızın yakın çekimini ya da ölen bir kahramanın kımıldayan gözünü, bir perde üzerinde hayal etmeyi deneyecektir. Onun sayfaları, sinema sanatı yok olsa bile, kendini enkaz olmaktan kurtaracak ve arkeolojik kalıntılar gibi, hayal gücümüzü aşan sanatsal başyapıtları gün ışığına çıkartacaktır.
  Jean RENOIR


  SİNEMA KURAMLARI
 • Biçimci gelenek temsilcileri Munsterberg, Arnheim, Eisenstein ve Balâzs a; gerçekçi kuramcılar Kracauer ve Bazin e; ve Fransız Kuramcılar Mitry, Metz, Ayfre ve Agel e ait sinema kuramları.
  Sinema kuramları tarihi, düşüncelerimizi zenginleştirecek ve içinde bulunduğumuz zamana nasıl ulaştığımızı anlayabilmemiz için önemli bir kaynak olacaktır.
  Quarterly Revew fo film Studies


  ALTI AVRUPALI YÖNETMEN
  Godard "Sinema Hayattır" der. Peter Harcourt ise, pelikülden bir hayat çıkarmış altı Avrupalı yönetmene odaklanıyor bu kitabında. Eisenstein, Renoir, Bunuel, Bergman, Fellini ve Godard''ı ele alan Peter Harcourt, bu yönetmenlerin anlam dünyalarının izini filmlerinde, yaşamlarında, ait oldukları kültürde sürerek, film yapmanın olduğu kadar izlemenin de kişisel süreçlerine yoğunlaşıyor.


  SİNEMADA YÖNETMENLİK
 • Edward Dmytryk in ilk filmi Hawks (Şahin) 1935 de gösterime girdi. Bunu izleyen kırk yılda aralarında The Caine Mutiny, The Young Lions ve The Carpetbaggers olan elliden fazla film yönetti. Özgeçmişi, Yaşam Cehennem de Olsa Yaşamak Kötü Değil 1978 de yayınlandı. Dymtryk halen Hollywood da yaşıyor, yazıyor ve ders veriyor.
  Bu kitapta Dmytryk, senaryo seçiminden ilk deneme gösterimine kadar bir filmin oluşma evrelerini adım adım izleyerek ve meslek yaşamından sayısız örnekler vererek film yapmanın sırlarını aktarıyor
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963