scorecardresearch.com Sekans 2 ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sekans 2

Sekans 2

Sayfa Sayısı : 166

Yayınevi : TAN KİTABEVİ

Tür : Sinema

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sekans Sinema Grubu ve Tan kitabevi işbirliğiyle Sekans Sinema Yazıları Seçkisi adını taşıyan sinema kitapları serisinin ikinci yapıtı çıktı. Kitap çeşitli başlıklar altında ilgi çekici yazılara yer veriyor. Belgesel bölümünde Furuğ Ferruhzad’ın Ev Karadır filmine ve Dolaysız Sinema akımı yönetmenlerinden Richard Leacock’a; kısa film bölümünde Amentü Gemisi Nasıl Yürüdü? filminin yönetmeni Tonguç Yaşar ile yapılan bir söyleşiye; çözümleme bölümünde Gölgesizler filminin bilişsel film kuramı çerçevesinde gerçekleştirilen çözümlemesine ve Tomris Giritlioğlu sinemasındaki söylem ve kimlik çözümlemesine yer verilmiştir. Felsefe-Sinema ilişkisinin incelendiği dosya bölümünde Bela Tarr sinemasının içerdiği felsefi söylemden, Sartre’ın hiçlik felsefesinin modern melodramdaki yerini tartışan yazılara uzanan çeşitli başlıklar yer almaktadır. Eleştiri başlığı altında ise Nefes, Kırık Kucaklaşmalar, Kız Kardeşim, Achilles ve Tosbağa gibi filmler üzerine farklı bakış açıları sunan yazılar bulunuyor. Kitapta sinema yazının önemli isimlerinden biri olan Fransız sinema yazarı Pascal Bonitzer ile yapılan bir söyleşi de yer almakta.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963