scorecardresearch.com Orson Welles ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Orson Welles

Orson Welles

Yazar : Andre Bazin

Sayfa Sayısı : 222

Yayınevi : OKUYAN US YAYINLARI

Tür : Sinema

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

- "Sinema tarihinde kuşkusuz bir YKÖ ve YKS, yani Yurttaş Kane''den Önce, Yurttaş Kane''den Sonra olmuştur ve hep olacaktır." - Atilla Dorsay- Orson Welles''in "Yurttaş Kane"i Paris''te gösterime girdiğinde Fransız eleştirmen André Bazin yirmi sekiz yaşındaydı. Dört yıl sonra, konusu Welles olan ilk kitabını yazdı; kitap kısa sürede klasikler arasındaki yerini aldı: Orson Welles. Bazin, 1958''de, ölümünden kısa süre önce, kitabın gözden geçirilmiş yeni baskısını hazırladı. Bu yeni baskıya, François Truffaut''nun önsöz niteliğindeki denemesi ile Jean Cocteau''nun hazırladığı biyografi eklendi. Bazin, Welles''in tiyatro ve radyodan başlayıp Hollywood ve Avrupa''ya uzanan kariyerini takip ediyor. Welles''in çalışmalarını, icatlarını, bir insanın yeteneğini sınayacak tüm yollarla ortaya koyuyor. Bu kitap, iki büyük beynin kusursuz bir buluşması. "En etkileyici modern film eleştirmeninin, en etkileyici modern film yönetmeni hakkında yazdıkları. Daha ne olsun!" - Peter Bogdanovich- "Filmler hakkında konuşup yazarken bizim yaptığımız şey her neyse, Fransız eleştirmen André Bazin''in farklı bir şey yaptığı kesin. Bu, benzerine az rastlanır türden bir deneyim." - The New York Times Book Review- "Bazin''in ateşi, tüm film eleştirmenlerininkinden daha çok yeri aydınlattı. Truffaut''nun önsözü bir hazine, Welles hakkında bir ansiklopedi maddesi niteliğinde." - London Times Literary Supplement- "Bazin''in titizlikle yazdığı biyografi Welles''in kariyerinin profilini çıkarıyor ve sanatına daha yakından bakıyor. Welles hayranları sevecekler." - Peter Bogdanovich-

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963