scorecardresearch.com Neden Bazı Filmler Daha İyi? ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Neden Bazı Filmler Daha İyi?

Neden Bazı Filmler Daha İyi?

Yazar : Burak Göral

Sayfa Sayısı : 224

Yayınevi : HAYALET KİTAP

Tür : Sinema

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Scarface, Aliens, Kuzuların Sessizliği, Rezervuar Köpekleri, Batman Dönüyor, Çılgın Romantik, Leon, Speed, Esaretin Beaeli, Olağan Şüpheliler, Görevimiz Tehlike, Çığlık, Günbatımmdan Şafağa, Koş Lola Koş, Snatch, Gladyatör.Bazı filmleri neden bıkmadan tekrar tekrar izleme ihtiyacı hissederiz? Neden bazı kahramanların diyaloglarını unutamayız? Neden bu filmler zamana karşı hâlâ sapasağlam ayakta dururlar? Ve bize neden meydan okurlar? Neden rüyalarımızı, ruhlarımızı ve hayallerimizi süslerler ki? Peki, "NEDEN BAZI FİLMLER DAHA İYİ?" Neden? On yılı aşkın süredir çeşitli gazete ve dergilerdeki yazılarıyla ve "Dostlarım: Al Pacino ve Sadri Alışık", Hollyvvood" kitaplarıyla tanıdığımız Burak Göral, genç kuşak sinema yazarlarının öne çıkan ve en dikkate değer isimlerinden biri. Burak Göral bu kitabında işte o unutamadığımız filmlere farklı pencerelerden bir daha bakıyor. İzlediğimiz ve gör(e)mediğimiz yerlerle ilgili yeni sayfalar açıyor.Elinizdeki kitapta ele alınan filmleri daha önce izlemiş olabilirsiniz. Ama okudukça bu filmleri tekrar izlemek isteyecek ve onların hangi anlatım modellerine dayanılarak yapılıp, neden iyi filmler olduklarını keşfedeceksiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963