scorecardresearch.com Hülya Koçyiğit - Film Gibi Yaşadım ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hülya Koçyiğit - Film Gibi Yaşadım

Hülya Koçyiğit - Film Gibi Yaşadım

Yazar : Feyzan Ersınan

Sayfa Sayısı : 259

Yayınevi : DÜNYA KİTAPLARI

Tür : Sinema

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • "Film Gibi Yaşadım", sinemada bir ömrün tanıklığı kadar, yakın dönemimize de ışık tutan bir söyleşi demetini getiriyor. 1960''lı yıllarda sinemaya adım atan, kısa bir süre sonra da ''yıldız''laşan sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit, bu meslekteki kırkıncı yılının dökümünü Feyzan Ersinan''a anlattı. Bir sanatçının yetişme ortamı, sinemadaki soluklu yolunun dönemeçleri, yaşadığı dönemin gerçekliği içtenlikli biçimde bu söyleşide dile getiriliyor. Sinema yazarı Feyzan Ersinan, Koçyiğit''le akıp giden söyleşisini, sinema dünyamızın tanınan simalarıyla yaptığı söyleşilerle tümlüyor: Orhan Aksoy, Ediz Hun, Selim İleri, Lütfi Ö. Akad, Halit Refiğ, Osman Şahin, Semir Aslanyürek, Kartal Tibet uzak / yakın bakışlarıyla Hülya Koçyiğit''i anlattılar. Nilüfer Koçyiğit, Feryal Koçyiğit ve Selim Soydan ise sanatçıya yakın duruşlarının anlamını söze döktüler. "Film Gibi Yaşadım", aynı zamanda, bir sanatçının otoportresine bakış denemesidir. Sinemayı sinema yapanlar içtenlikle tanıklığını getiren bu kitap uzunca süre elinizden düşmeyecek.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963