scorecardresearch.com Bir Sinema Yazarının Günlüğünden Aykırı Notlar ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Sinema Yazarının Günlüğünden Aykırı Notlar

Bir Sinema Yazarının Günlüğünden Aykırı Notlar

Yazar : Agah Özgüç

Sayfa Sayısı : 189

Yayınevi : +1 KİTAP

Tür : Sinema

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Muzaffer Tema''nın Türkiye''de oynadığı filmlerin Amerika''da bir bakkal dükkanında bulunması, Fikret Hakan''ın ''kovduğu zaman haysiyetli olup gidecek'' bir menajer aramasının nedeni, Öztürk Serengil''in oynadığı 267 filmin esrarı, Ayten Çankaya''yı film çekiminde öpmenin bedelinin 10 Lira olması, Metin Erksan''ın kurduğu ''Sinema Çetesi''nin nasıl sona erdiği, sahneye çıkan ilk Türk kadının neden Afife Jale olmadığı, Arzu Okay''ın film setindeki ''isyan''ı, Salah Birsel''in neden ''Yıldız Cimrisi'' bir film eleştirmeni olduğu, Sovyet yazar Anbiyeviç Hüseynov''un, "Yılmaz Güney ve Yaşam Sanatı" kitabında yaptığı yanlışlar... Türk sinemasının en güçlü belleklerinden biri olan Agah Özgüç''ün kaleminden, heyecan ve macera dolu ''Bir Yeşilçam Tarihi''... Kısacası Türk sinemasında yaşanmış en ''artistik'', en ''şık'' ve en ''sıradışı'' Yeşilçam hikayeleri...
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963