scorecardresearch.com Belgesel Sinema 2009-2010 ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Belgesel Sinema 2009-2010

Belgesel Sinema 2009-2010

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : BELGESEL SİNEMACILAR BİRLİĞİ

Tür : Sinema

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Belgesel Sinemacılar Birliği olarak 1997 yılında “Yarına ne kaldı?” sorusuyla yola çıkmıştık. Başladığımız günden bu yana gösterdiğimiz belgesel filmlerin yanı sıra, çeşitli imkansızlıklar nedeniyle aksatarak da olsa çıkarttığımız, bülten, dergi ve kitaplarla da belgesel sinema dünyası ile gerçeklerimizi, düşüncelerimizi, bilgilerimizi, kuramsal çalışmalarımızı paylaştık.

Belgesel Sinemacılar Birliği belgeyi, bilgiyi, sanatı, sanatçıyı ve eserlerini paylaşırken ve haklarını korumaya çalışırken; ortaya konan gerçekliklere anlam kazandırmak, düşünmek, sorgulamak, gerçekliğin anlamını saptırmadan, bilginin iktidarından korkmadan yeniden üretmek ve yeniden üretmenin koşullarını yaratmak üzere var olmaya çalıştı. Bu varoluş sürecinde kültürel çeşitlilik, kültürel devamlılık, toplumsal hafıza, bütün kültürlere eşit itibar, gerçeklik gibi kavramları hem çok sık kullanarak altını çizdi hem de gündeme taşımaya çalıştı. Hemen her gün bir köşe yazısında, haberde, makalede ve/veya tartışma programında bu kavramların kullanıldığını gördük. Biz Belgesel Sinemacılar olarak bu kavramları sadece kullanmakla kalmayıp, içini doldurmayı, bu kavramlara anlam kazandırmayı kendimize misyon edindik. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz film günleri, Uluslararası İstanbul 1001 Belgesel Film Festivali, seminerler, atölye çalışmaları, ulusal ve uluslararası konferanslar bu birikimi ve gelişimi sağladı. Bu birikimi çıkardığımız basılı ürünler yolu ile de kamuoyuna savunduk.

Semra Güzel KORVER
Belgesel Sinemacılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963