scorecardresearch.com Belgesel Film Yapım Sanatı ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Belgesel Film Yapım Sanatı

Belgesel Film Yapım Sanatı

Yazar : MICHAEL TOBIAS

Sayfa Sayısı : 440

Yayınevi : PEGASUS YAYINLARI

Tür : Sinema

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Tobias, özellikle uluslararası alanı da kapsayan, oldukça etkileyici bir Antoloji hazırlamış. Belgesel, günümüzde belgeselin bütün alanlarında çalışanlar için, tüm bakış açılarıyla, ele alınmış. "
Bob Pes Hot springs Belgesel Film Festivali.
"Kurgusal olmayan filmlerin yapımlarında karşılaşılan sorunların, bu alanda çalışmış ve halen çalışmakta olanlar tarafından geniş kapsamlı bir şekilde ortaya konulduğu, gelecek için çözümlerine ışık tutan, değerli bir inceleme."
Timothy J. Lyon Uluslararası Belgesel Kurgucusu.
"Yirmi birinci yüzyılı yaşadığımız bu dönemde belgeseller bize yalnızca geçmişte olanları anlatmakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekteki olayların gerçekliğini yorumlayacaktır."
David Wolper
"Bu işte hiçbir kural yoktur ve hiçbir kesinlik yoktur. Eğer kuralları olan, önceden ne olacağı bilinen bir yapı içinde olmak istiyorsanız ben size devlet memurluğu alanında bir kariyer edinmenizi tavsiye ediyorum."
James Brundige
Bu derleme kitap, belgesel sinema dünyasında uluslararası ölçekte tanınan bir yazar, yapımcı ve yönetmen olan Michael Tobias''ın dünyanın her tarafından belgesel film yapımcılarının yaşadıkları deneyimleri bir araya getirmesini içermektedir. Belgesel sinema dünyası ile ilgili olanların kayıtsız kalamayacakları bir kitapta yaklaşık bir düzine ülkeden neredeyse kırk özgün katılımcı —bunlar arasında yönetmenler, yazarlar, yapımcılar, sinematograflar, editörler ve dağıtımcılar bulunmaktadır— kurgusal olmayan belgesel film çalışmalarını anlatmışlardır.
Bu kitap belgesel film yapımı aracılığı ile izleyicilere duygu ve düşüncelerini aktaracak, onları motive edecek ve harekete geçirecek kişilere yol göstermektedir

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963