scorecardresearch.com Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü

Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü

Yazar : Agah Özgüç

Sayfa Sayısı : 1018

Yayınevi : HORIZON INTERNATIONAL

Tür : Sinema

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


2014 yılında 100.yılını kutlayacağımız Türk Sinemasına armağan olarak yayınladığımız bu kapsamlı eseri size sunmaktan kıvanç duyuyoruz.
Agah Özgüç tarafından 50 yıllık bir birikimin ve 15 aylık yoğun bir çalışma sonunda yayınlanan Ansiklopedik Türk Sineması Sözlüğü büyünüyle Türk Sinemasının tarihini kucaklıyor.1018 Sayfalık dev boyutlu kitapta 6481 Filmin tanıtımı yapılıyor ve 2100 fotoğrafla bugüne kadar yayınlanan en kapsamlı Türk Sineması kaynağı olma özelliğini taşıyor.

AGAH ÖZGÜÇ: 'DİJİTAL ÇIKTI MERTLİK BOZULDU. GÖKTEN YÖNETMEN YAĞIYOR'
11.08.2012 13:23

Türk sinemasının hafızası Agah Özgüç, sinemamızın 100. yılı için erken bir armağan hazırladı: Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. Özgüç, kitabı ve Türk sinemasının son dönemdeki performansını nasıl değerlendirdiği anlattı...

 

Türk sinemasının hafızası desek yeridir Agah Özgüç için. İddialı olacak ama sinemamızla ilgili her şeyi bilir. Kaç film çekildi; kim, hangi filmde oynadı; hangi film kaç ödül aldı; kapı pencere kırdıran yapımlar hangileriydi ve daha neler neler... Öyle ki, mesela Türkan Şoray kaç filmde oynadığını, Agah Özgüç'e sorarak öğrendiğini söyler. Özgüç'ün bu bilirkişi olma halinin arkasında, 1960'lardan bu yana sinemamızı büyük bir titizlikle takip etmesi var. Yani koca bir ömrü Türk sinemasına adamışlığı... Sinemamızdaki birçok tarihi olaya şahsen de tanıklık eden Özgüç'ün en önemli özelliği, elindeki bilgi ve belgeleri başkalarıyla paylaşma isteğidir. Bunun için sürekli kitaplar yayımlar, yazılar kaleme alır. Ki bu kitaplar sinemayla iştigal eden herkes için referans niteliğindedir. Agah Özgüç, iki yıl sonra 100. yaşına basacak Türk sinemasına, erken bir armağan hazırladı: Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. Horizon International Yayınları'ndan çıkan, 1000 sayfayı geçen kitapta, 1914'ten 2012'nin mayıs ayına kadar Türkiye'de gösterime giren bütün yerli filmler tek tek anlatılıyor. Yönetmeni, oyuncu kadrosu, konusu, aldığı ödüller, hakkında çıkan eleştiriler bir bir işleniyor. Beş bölümden oluşan kitabın her bölümünün başına Özgüç genel eğilimleri de anlatan yazılar koyarak, Türk sinemasının gelişimini de aktarmış oluyor. Kitap ilk olarak Türkçe yayımlandı. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki günlerde kitabın İngilizcesini de basma niyetinde.

KİTAP, 50 YILLIK EMEĞİN ÜRÜNÜ
Kitap yayına hazırlanırken Özgüç ile yayınevinde buluştuğumuz zaman, o her zamanki güler yüzü ile kitabın çıktıları üzerinde çalışıyordu. Keyifliydi. "Yaklaşık 50 yıllık bir emeğin ürünü bu kitap. 1960'lar bu yana tek tek filmlerin peşinde koşmasaydım, notlar almasaydım, fotoğraflarını edinmeseydim, bu kitabın ortaya çıkması imkansızdı," diyor. Ki doğru. Çünkü böyle bir kitabı araştırma yaparak yazmak neredeyse imkansız. Konu Türk sineması olunca konuşulacak çok şey var tabii. Ama öncesinde Özgüç'ün bir hatırlatması var herkese: "Bilmeden, öğrenmeden, film izlemeden sinemamız üzerine konuşuluyor, yazılıyor çiziliyor. Zaman içerisinde de bilgi kirliliği oluşuyor. Bu kitabı biraz da bu bilgi kirliliğinin önüne geçilsin diye hazırladım." Kitabın armağan olma özelliğine gelirsek. Agah Özgüç iki yıl sonra Türk sinemasının 100 yaşına basacağını hatırlatıyor. "100. yılında da yayımlanabilirdi kitap, ama beklemek istemedim. Kim öle, kim kala... İki yıl önceden de olsa, Türk sinemasına benden bir armağan olsun istedim," diyor. Belli ki Özgüç, bu kıymetli armağan sayesinde 100. yılında sinemamız üzerine daha doğru bilgilerle kafa yorulmasını istiyor. "Ellerine sağlık," deyip Özgüç ile Türk sinemasını konuştuk. İlginç, sert tespitleri var. Kulağımıza küpe olsun!

SON STARLAR ŞENER ŞEN VE HÜLYA AVŞAR
STAR KALMADI:
"1960'larda 70'lerde starlar vardı. Ayhan Işık, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır... Onlar da bu starlık giysisini üzerlerinde taşırdı. Şimdi o anlamda star yok. Gençler dönem dönem rüzgar estiriyor, ama bu rüzgar çabuk diniyor. Bana göre son starlar Hülya Avşar ile Şener Şen. Lakin Avşar, daldan dala çok atladı. Diğer starlar gibi sinemaya odaklanmadı."

SANSÜR, YEŞİLÇAM'IN BİR PARÇASIYDI: "Yeşilçam bir dönem tu kaka edildi. Neden? Yine bilgisizlikten. Sansür meselesi göz ardı edildi. Oysa sinemacılar sansürden çok çekti. Herkesin bir sürü hikayesi vardır. Şimdi anlatılınca, 'Bu kadar da olmaz,' denilen, komik gelen sansürler yaşandı bu ülkede. Yeşilçam'a bu sansür olayını bilmeden bakarsanız hata edersiniz. Kavrayamazsınız!"

HALK EVDE DİZİ İZLİYOR, SİNEMAYA DA GENÇLER GİDİYOR. İYİ Kİ FİLMLERİN PEŞİNDEN KOŞMUŞUM: "Şimdi Türk sinemasında kaç film çekildi? Kimse bilmez. Oyuncular kaç filmde oynamış, bilmezler. Açıp bana soruyorlar. Filmlerin şeceresi tutulmamış. Ben de 1960'lardan başlayarak tek tek filmlerin peşinden koşmasaydım, bilinmeyecekti. İyi ki koşmuşum"
6 BİN 481 TÜRK FİLMİ ÇEKİLDİ: "Bugüne kadar 6 bin 481 Türk filmi çekilmiş. Bu sayı daha fazla sanılır. Çünkü aynı film birkaç farklı adla ve ayrı afişle gösterime çıkardı eskiden. Onlar, ayrı filmler olarak sanılırdı. Hepsini tek tek eledim."

SİNEMAYA ARTIK GENÇLER GİDİYOR: "Eskiden sinemaya halk giderdi. Şimdi gençler gidiyor sinemaya. Halk da evde dizi izlemeyi tercih ediyor. Zaten dizilere bakın, hepsi eski filmlerin yeniden çevrimi."

TÜRKAN ŞORAY'IN FİLMLERİNE BİLE GİDİLMİYOR: "Artık Türkan Şoray'ın oynadığı filmler bile önemsenmiyor. Engin Ayça'nın çektiği, Şoray'ın başrol oynadığı son filmi Suna'yı bile sadece 4 bin kişi izledi. İnsanların gönlündeki Türkan Şoray sevgisi baki, ama aynı insanlar artık evden çıkıp sinemaya gitmiyor."

KENAN FIRTINA GİBİ BİR ÇOCUK: "Günümüzde star yok, ama iyi oyuncularımız var. Tülin Özen, Başak Köklükaya çok iyi oyuncular. Kenan İmirzalıoğlu fırtına gibi bir çocuk. Hande Ataizi de iyi bir oyuncuydu. Ama potansiyelini değerlendiremedi."

TEK AUTEUR METİN ERKSAN'DIR: "Şimdi birçok yönetmene 'auteur yönetmen' deniyor. İyi yönetmen olmak, büyük yönetmen olmak başka, auteur yönetmen olmak başka. Türk sinemasının tek auteur yönetmeni bence Metin Erksan'dır. Ömer Kavur da auteur olmaya çok yaklaşmıştı, ama ömrü vefa etmedi."

EN İYİSİ İSTANBUL FİLM FESTİVALİ: "Türkiye'de yıllardan beri festivaller düzenleniyor. Lakin en iyi festival İstanbul Film Festivali. Çünkü bu festival kurumsallaştı. Tecrübesini hep bir yıl sonraya aktardı. Mesela Antalya Altın Portakal, Adana Altın Koza bir türlü kurumsallaşamıyor."

GÖKTEN YÖNETMEN YAĞIYOR: "Film çekmek kolay iş değil. Ama dijital çıktı, mertlik bozuldu. Şimdi gökten yönetmen yağıyor. Önüne gelen film çekiyor. Bu, iyi bir şey gibi görünüyor, ama sonra bir bakıyorsunuz ortaya bir sürü kötü film çıkıyor. Kamerayı eline alan herkesten yönetmen olmayacağını anlamamız lazım. Zaten sinema başka bir yere gidiyor. Bu işlerin de tadı tuzu kalmadı. Dünyada da böyle, bizde de. Bir Marlon Brando çıkmaz yani."

REKORLAR ABARTILIYOR: "Mesela 'tüm zamanların en çok izlenen filmi' diye bir tabir var. Yanlış... Seyirci rakamları 1989'dan beri tutuluyor. Öncesi bilinmiyor, kayıt tutulmamış. Ayrıca seyirci rakamları da abartılıyor. En son tüm Türkiye'de, bir yılda 42 milyon seyirci sinemaya gidince bayram edildi. Yahu 1964'te sadece İstanbul'da 34 milyon, 1967'de 50 milyon seyirci sinemaya gitmiş. Hangi rekordan bahsediliyor?"

KALİTELİ KİTLE FİLMİ ÇEKİLMİYOR: "Artık üslubu olan, sinemayı gözeten kitle filmi çekilmiyor. Bir Acı Hayat, Üç Arkadaş gibi filmler çıkartamıyoruz. Recep İvedik filmleri izleniyor bu ülkede. Yani magandalaşmayı öven bir sinemayla karşı karşıyayız. Ki Recep İvedik, bir Kemal Sunal, Sadri Alışık, Öztürk Serengil filmlerinin efektini veremiyor."

BAŞARILARA SEVİNİYORUZ: "Kişisel çabalarıyla film çeken yönetmenlerimiz var. Onlar uluslararası alanda başarılı olunca seviniyoruz. Kişisel filmler gibi algılanıyor onların çektikleri. Ama sinemamız biraz da buradan yürüyor. Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan, Reha Erdem, Yeşim Ustaoğlu, Handan İpekçi, Derviş Zaim, gençlerden Özer Kızıltan, Selim Demirdelen, İlksen Başarır, Özcan Alper filmlerini beğendiğim yönetmenler."

(Sabah Pazar-Olkan Özyurt)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963