scorecardresearch.com Aktör Tuncel Kurtiz ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Aktör Tuncel Kurtiz

Aktör Tuncel Kurtiz

Yazar : Burçak Evren

Sayfa Sayısı : 252

Yayınevi : ALTIN KOZA YAYINLARI

Tür : Sinema

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tuncel Kurtiz''in kişiliği ve ondan güç alan eğitilmiş ve de eğitilmeye gerek duymayan yeteneği, onu filmlerde yönetmeye çalışanlar için adela bir.Tsunami gibidir. Ne ondan kaçabilir ne de karşı koyabilirsiniz. Büyüklüğü, görünüşü ve hiçbir koşulda sınır tanımayan o kendine özgü çocuksu ama gürleyen özgürlüğü ezer geçer sizi... Siz mi onu yönetirsiniz, yoksa o mu sizi yönetir, hiç bilinmez...
Onun; her filminin her karesinde, kendisi, adı konulmamış kuralları ile bildik, denetim ve disiplinleri asla kabullenmeyen bir başına buyrukluğu vardır çünkü (ya da bize öyle gözükür).
O hangi filmde, hangi yönetmenle çalışırsa çalışın, alır başını gider. Ama izleyeni de ardına takarak. Ne o nereye gittiğini bilir, ne de siz. Ama sonunda yanılmazsınız, Kimi zaman bizleri götürdüğü yerde hiçbir şey olmasa da... Önemli olan; düş perdesinin sonsuzluğa açık duygu, merak, acı, hüzün, sevinç, coşku dahası ne varsa onların eşliğinde bir yerlere gitmek, gidebilmek değil midir sanki...
Her filminde hem aynıdır, hem de farklı. Hem tanıdıktı r hem de yabancı. Aynılığı ve tanıdıklığı; değişime ve dönüşüme uğramayan ödün vermeyen kişiliği, ilkeleri önceden saptanmış oyunculuk rotasının düzgünlüğünden, yabancılığı da biziere her filmdeki o anlatslmaz, bir çırpıda betimlenip deşifre edilmeyecek karakter yaratma zenginliğinin şaşırtmasından gelir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963