scorecardresearch.com Acelesi Olanlar İçin 99 Klasik Film ve Tüm Sinema Kitapları Radikal Kitap'ta!
Acelesi Olanlar İçin 99 Klasik Film

Acelesi Olanlar İçin 99 Klasik Film

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : SAY YAYINLARI

Tür : Sinema

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


En ünlü, en ciddi filmlerin bile dalga geçilecek yönleri vardır!
Acelesi Olanlar için 99 Klasik Film mutlaka izlenmesi gereken sinema klasiklerini üç sahnede, son derece esprili bir dille özetliyor. Bu özetlerle, hem bu filmleri izlemiş kadar olacak hem de gülmekten katılacaksınız. Mısırları patlatmaya başlayın!
Yıldız Savaşları, Kutsal Hazine Avcıları, Casablanca, Radyo Günleri, Yaratık, Yurttaş Kane, Kuzuların Sessizliği, iyi Kötü Çirkin, Potemkin Zırhlısı, Otomatik Portakal,
Ucuz Roman, Matrix ve daha 87 film sizi bekliyor!Sürekli duyarız, “bu filmi izlememek büyük kayıp,” diye. Bilhassa ‘klasik’ olarak adlandırılan filmlerde muhakkak bu cümle tamamlayıcı unsurdur. Sırf bu cümle yüzünden, izleyip büyük hayal kırıklığı yaşanan filmler de yok değildir. Bunların hepsi, ölmeden izlenmesi gereken filmler arasındadır. Ama sonuna kadar izlemek, başlı başına bir ölüm gibidir, kimi zaman. Neticede hız çağında yaşıyoruz, herkesin acelesi var. Biraz da eğlenmek gerek değil mi? Neticede ‘entertainment’ denmesinin sebebi de bu… Hanrik Lange - Thomas Wengelewski ikilisi bizi büyük bir yükten kurtarıp 99 ciddi, ağır, mükemmel, unutulmaz… uzun lafın kısası ‘klasik’ filmi 1 sayfaya sığdırdıkları 4 karede izletiyorlar. Kuzuların Sessizliği’nden Potemkin Zırhlısı’na, Yüzüklerin Efendisi’nden Jaws’a kadar her filmin 4 karelik skeçleri yer alıyor kitapta. Yıldız Savaşları’nı bakın nasıl anlatıyor: “Çok çok uzun zaman önce, çok uzak bir galakside Efendi Darth Vader babalık zanaatını kıvıramayınca, gezegenleri havaya uçurmak gibi işlerle uğraşmaya başlar. Bu arada, yetim Luke Skywalker, Obi Wan Kenobi, Han Solo ve ayaklı halı Chewbacca Prenses Lea’yı bulmak üzere yola çıkarlar ama onun yerine bir ölüm yıldızı bulurlar. Luke ne yapıyor? Gördükleri mekanik gezegeni havaya uçuruyor. Artık babası kimse?”

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963