scorecardresearch.com Yedi Meş'Ale ve Tüm Şiir Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yedi Meş'Ale

Yedi Meş'Ale

Yazar : MEHMET CAN DOĞAN

Sayfa Sayısı : 127

Yayınevi : KURGAN EDEBİYAT YAYINLARI

Tür : Şiir

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin poetik görüşler içeren bir "Mukaddime" ile çıkmış ilk ortak kitabı Yedi Meş`ale`dir. 1928`in ilk aylarında yayımlanan kitapta, yedi gencin ürünleri yer almaktadır. Bu yedi genç; Sabri Esad, Cevdet Kudret, Yaşar Nabi, Vasfi Mahir, Muammer Lütfi, Ziya Osman ve Kenan Hulusi`dir. Yedi Meş`ale, şiire heves etmiş yedi gencin ortak kitabıdır. Bu kitap, edebiyat dünyasında ilgiyle karşılanmıştır. "Mukaddime"de ileri sürülen görüşler, kitabın algılanışını büyük oranda belirlemiştir.Yedi Meş`ale kitabını yedi gencin "Mukaddime"deki vaadleri popülerleştirmiştir. Dönemin edebiyat ortamındaki hantallık ve tekdüzelik, heyecanın belirginleştirdiği vaadin konuşulmasını hazırlamıştır.Kitaba gösterilen ilgi, onun üzerinden şiirin tıkanan damarını açma olarak yorumlanabilir. Yedi Meş`ale yeni bir edebiyat hareketini haber veren bir kitap değil, dönemsel bir olgudur ve önemini de buradan alır. Bu, kitapta şiirleri bulunan şairlerin başlangıç noktalarını göz ardı etme anlamı taşımaz.Yedi Meş`ale, içinde metinleri yer alan her bir genç için de temel referans değeri bulunan bir eserdir. Çıkışındaki heyecanı yitirse de dönemsel önemi daha da belirginleşenYedi Meş`ale, Mehmet Can Doğan`ın özenli çalış¬masıyla seksen dörtyıl sonra okurla buluşuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Gördüğüme Sevindim'

  Yazar : İCLAL AYDIN

  Tür : Şiir


  Gördüğüme Sevindim - İclal Aydın GEÇMİŞİN TOZUNU ALIRKEN, KAYBETTİĞİNİ SANDIĞI BİR ŞEYİ BULMANIN SEVİNCİNİ YAŞAYANLAR...
  Devamı...
 • 'Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken'

  Yazar : İCLAL AYDIN

  Tür : Şiir


  Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken - İclal Aydın ŞARKILARINI ALIP YOLLARA DÜŞENLER USULCA MIRILDANIR. “......
  Devamı...
 • 'Kuşyemi'

  Yazar : Zehra Betül

  Tür : Şiir


  Kuşyemi - Zehra Betül Küçük bir kuşu daha ezdi tren duyabilseydiniz çağla yeşiliydi sesi kanatlarını uykuya...
  Devamı...
 • 'Yeraltı'

  Yazar : Erhan Küçük

  Tür : Şiir


  Yeraltı - Erhan Küçük Taşköprü’de son isyan çıktığında samanlık yanmıştı Samanlıkta bir bıçak duruyordu Samanlıkta...
  Devamı...
 • 'Süpürge-Kadın Destanı'

  Yazar : METİN GÖZ

  Tür : Şiir


  Süpürge-Kadın Destanı - Metin Göz /güneş dünyayla yoksullara layık bir aşk yaşar altında daha söylenmedik ne...
  Devamı...
 • 'Avaz'

  Yazar : Berdar Doğan

  Tür : Şiir


  Avaz - Berdar Doğan topla kelimeleri albino savaşa gidiyoruz yüzleştiğimiz karanlık değil günbatımı bak...
  Devamı...
 • 'Can Suyu'

  Yazar : CENGİZ BEKTAŞ

  Tür : Şiir


  Can Suyu - Cengiz Bektaş Cengiz Bektaş 1950’de bir Denizli güncesinde yazdığı köşe yazıları ile yazın yaşamına girdi....
  Devamı...
 • 'Yalnızlığın Elleri'

  Yazar : Abbas Karakuş

  Tür : Şiir


  Yalnızlığın Elleri - Abbas Karakuş Senden bir şey beklemiyorum, Yalnızca şunu unutmamanı diliyorum: Bir gün...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963