scorecardresearch.com YÜZYILIN GÖZÜ - HENRI CARTIER-BRESSON ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
YÜZYILIN GÖZÜ - HENRI CARTIER-BRESSON

YÜZYILIN GÖZÜ - HENRI CARTIER-BRESSON

Yazar : Pierre Assouline

Sayfa Sayısı : 428

Yayınevi : YGS YAYINLAR

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


20. yüzyılın en tanınmış fotoğrafçısı olarak tarihe geçen Henri Cartier-Bresson''un Pierre Assouline tarafından kaleme alınan ilk biyografisi "Yüzyılın Gözü" Yasemin Yıldız tarafından Türkçeye kazandırıldı. İlk yayınlandığı 1999''dan itibaren pek çok batı diline çevrilen kitap Türkiye''de, ülkemiz kültür ortamına pek çok fotoğraf kitabi kazandırmış Yazı Görüntü Ses Yayınları tarafından yayınlandı. Henri Cartier-Bresson''un dostu olan Marc Riboud tarafından çekilmiş kapak fotoğrafında anlatılan sıcak aile ortamı, kitabin soğuk bir biyografik kitap olmadığını henüz başında haber veriyor.

Dokuz ana bölüme ayrılan kitapta yazar Assouline, Cartier-Bresson''un şimdiye kadar bilinmeyen ve az bilinenler yanları dahil, yüzyılın bu önemli fotoğrafçısının yaratıcı dünyasını bütün yönleriyle anlatmaya çalışıyor. Bu ilk Henri Cartier-Bresson biyografisinin en önemli özelliği de, yazarın kitabi birinci ağızdan dinlediği bilgilerle hazırlamış olması.

"Yüzyılın Gözü" didaktik olmayan gizli bir fotograf okulu. Ancak sadece fotograf meraklılarının ilgileneceği bir fotograf okulu değil buradaki: Zengin bir ailenin çocuğu olduğu halde Fildişi sahillerinde balık avlayarak yasamaya çalışan, Nazi kamplarında tutsak kalan, kaçarak kurtulduğu bu tutsaklığın ardından Fransız yeraltı direnişine katılan, İkinci Savaş sonrasında efsanevi Magnum fotograf kooperatifinin kurucuları arasında yer alan, günümüzün pek çok fotoğrafçısının yetişmesinde dolaylı ve direkt rol oynamış, siyasi durusuyla her zaman örnek ilginç bir hayat hikâyesini anlatıyor bu kitap. Biyografinin yazarı Pierre Assouline, "kahraman saydığı" Henri Cartier-Bresson''un bir dosta nasıl dönüştüğünü anlatarak başlıyor kitaba.

Ayni zamanda gazeteci olan yazar Assouline, daha önce pek çok biyografiyi kaleme aldı, bir roman dışında bazı belgeseller hazırladı. 1953 yılında Casablanca''da doğan Assouline, Le Monde''un düzenli yazarı aynı zamanda.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963