scorecardresearch.com Susmayan Adam (Babam Gazeteci Zekeriya Sertel) ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Susmayan Adam (Babam Gazeteci Zekeriya Sertel)

Susmayan Adam (Babam Gazeteci Zekeriya Sertel)

Yazar : Yıldız Sertel

Sayfa Sayısı : 480

Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yıldız Sertel, babası Zekeriya Sertel''in Türkiye tarihine tanıklık eden yaşamını yazıları ekseninde bizlere anlatırken, yaşadığımız coğrafyanın toplumsal, siyasal olaylarına ve bunların etkilerine de ışık tutuyor. Mehmet Zekeriya, 1911''de, Selanik''te, "Yeni Felsefe" dergisini Ziya Gökalp ve Yunus Nadi ile birlikte yayımlarken, Meşrutiyet Devrimi''nin bir parçasıdır.

Yeni bir toplum, yeni bir düzen, yeni bir felsefe arayışının temsilcisidir.

1924''te, Yunus Nadi ile Cumhuriyet Devriminin gazetesini, Cumhuriyet''i yayımlarken, o günün saltanat ve hilafet yanlılarına karşı halkı uyarma görevini, Atatürk''ün isteği doğrultusunda yerine getirmektedir.

Mehmet Zekeriya''yı, eşi Sabiha Zekeriya ve Nâzım Hikmet''le birlikte "Resimli Ay" dergisinin başında, yeni kurulmuş bir cumhuriyetin eğitim, dil, kültür gibi önemli sorunlarını ele alırken görürüz sonra. "Yeni bir toplum, yeni bir düzen, yeni bir felsefe" uğruna savaşımını duraksamadan sürdürür, Cumhuriyet Devrimi''nin dalga dalga topluma yayılması için çabalarken, hazırlayıcılarından olduğu yeni rejimin hatalarını, başgösteren yolsuzlukları dile getirmekten, eleştirmekten de geri durmaz. Bu yüzden sürgünlerle tanışır. Sinop''a sürülmekle de yılmaz, 1930''larda yayımladığı "Son Posta" gazetesindeki eleştirileri nedeniyle 3 yıl hapse mahkûm edilmekle de... Kamuoyu tarafından tanınması, daha çok Tan gazetesiyle olmuştur.

Zekeriya Sertel, kimdi? Komünist de denildi onun için, gerici de... Hangisiydi? 4 Aralık 1945''te Tan gazetesine neden saldırıldı? "Nâzım Hikmet''in Son Yılları" kitabını hangi düşünceden hareketle yazdı? "Susmayan Gazeteci" Sertel''in yaşamını, kafalarda bıraktığı soru işaretlerinin karşılığını, yine Sertel''den okuyacaksınız...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963