scorecardresearch.com ÖYKÜCÜLÜĞÜMÜZÜN 45 YILLIK ÇINARI ADNAN ÖZYALÇINER ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
ÖYKÜCÜLÜĞÜMÜZÜN 45 YILLIK ÇINARI ADNAN ÖZYALÇINER

ÖYKÜCÜLÜĞÜMÜZÜN 45 YILLIK ÇINARI ADNAN ÖZYALÇINER

Sayfa Sayısı : 199

Yayınevi : EVRENSEL BASIM YAYIM

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


''Adnan Özyalçıner''in yazarlığının 45. yılını bir kitapla kutluyoruz. Bu kitap, yalnızca onun sanat emeğine saygımızın bir göstergesi değildir; aynı zamanda, burada derlenen yazılar, emek edebiyatının gücünü ve zenginliğini Adnan Özyalçıner''in başlıca özellikleri aracılığıyla günümüz gençliğine ve gelecek kuşaklara taşıyabilmeyi amaçlıyor.
Adnan Özyalçıner''i günümüz için önemli yapan özelliği, kabuksuz ve kozasız yaşamış, yazmış olmasıdır. O, aynı zamanda, bir kabuk kırıcı, koza delicidir.
Birbirinden kopuk ve bağımsız gibi görünen nice kişi ve olay, onun öykülerinde, örtük kalmış iç bağlantılar örgüsündeki düğüm noktaları olarak hayat bulurlar.
Özyalçıner, uzun mücadele yıllarının verimiyle, edebiyat ve sınıf mücadelesi arasında sağlam ilişkiler kurmuştur. Birinden diğerine geçişi, birine dayanarak diğerini yaratmayı ve güçlendirmeyi olanaklı kılan bir ilişkidir bu. Onun yazarlığı 45 yıldır olduğu gibi, bundan sonra da, bütün işçi, emekçi ve aydın kuşakları için bir ''bilinç mimarı'' olarak görevini yerine getirmeye devam edecektir.
Bu küçük kitap, onlar için, Adnan Özyalçıner''in eserleri yanında fazla önem taşımayacak belki de. Ama hiç olmazsa günümüz insanı için bir işaret fişeği olmasını umut ediyoruz.''
A. Çubukçu

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963