scorecardresearch.com Orhan Okay Kitabı ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Orhan Okay Kitabı

Orhan Okay Kitabı

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 350

Yayınevi : Dergah Yayınları

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Mehmet Kaplan''ın "mektep" kişi olabilmesini; bilgi birikimi, edebiyata düşkünlüğü, fikr-i takibi, disiplini, şahsiyeti, fedakârlığı, öğrenci ve ülke sevgisi şekillendirmişti. Kaplan mektebinden gelen Orhan Okay da hocasının çizgisinden giderek bu mektebin bir şubesi olmuştur. Onun yetiştirdikleri de üniversitelerin birçoğunda "hoca" olarak öğrenci yetiştirmektedir. Akademik hayatına 1959''da Erzurum Atatürk Üniversitesi''nde başlayan Orhan Okay, 1996''da Sakarya Üniversitesi''nden emekli olmuştu. Bu emeklilik Emekli Sandığı kayıtlarında kaldı. O. Okay en verimli senelerini "emeklilik yılları"nda yaşadı. Silik Fotoğraflar, Bir Başka İstanbul, Poetika Dersleri, Mehmet Kaplan''dan Hatıralar-Mektuplar, Batılılaşma Devri Türk Edebiyatı, Bir Hülya Adamının Romanı: Ahmet Hamdi Tanpınar, Edebiyat ve Edebî Eser Üzerine kitapları emeklilik yıllarının mahsulleri. Ayrıca Beşir Fuad/İlk Türk Pozitivist ve Naturalisti ile Batı Medeniyeti Karşısında Ahmet Mithad Efendi kitaplarını yeni baştan ele alarak yeni baskılarını yaptı. Haziran 1997''de emekliliği dolayısıyla Orhan Okay Armağan kitabını yayınlamıştık. Sekseninci yaşında armağan kitabı yeniden ele alarak, eserleri üzerine incelemeleri genişleterek, dost ve öğrencilerinin görüş, duyuş ve hatıralarına yer vererek, bugüne uzanan Orhan Okay Bibliyografyası ile kendi kaleminden hayat hikâyesini de ekleyerek Orhan Okay Kitabı''nı yayın, eğitim ve edebiyat dünyamıza sunuyoruz. (Tanıtım Bülteninden)

17.0x24.0

Ciltsiz

1. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963