scorecardresearch.com Ömer Seyfettin ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ömer Seyfettin

Ömer Seyfettin

Yazar : Necati Mert

Sayfa Sayısı : 480

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Tozlu Kalmış Satır Aralarına Tutulan Bir Işık... Ömer Seyfettin hakkında bugüne kadar çok şey dile getirildi ama bu eserle birlikte anlaşılıyor ki geçmişte bazı noktalar tozlu kalmış ya da onun hakkındaki ana kaynaklara yeterince inilememiş. Onun İslamcılığından tutun da Milliyetçiliğine, Modernizminden dil ihtilalciliğine kadar günümüze dek çok şey yazıldı, çizildi. Ömer Seyfettin’in Çizgisi Ömer Seyfettin yazmaya başladığından itibaren hep aynı çizgiyi mi sürdürdü yoksa zamanının şartlarından kalemi de etkilendi mi? Siyasal, toplumsal ve kültürel referansları nelerdi? Bu düşüncelerinde hep sabit kaldı mı? Yazmaya hangi dönemde başladı? Peki bir hikayeci olarak bilinen Ömer Seyfettin’in yayınlanan ilk eseri hikaye miydi? Hayal kırıklıkları, yapmak istedikleri nelerdi? Bu ve benzeri sorulara cevap bulabileceğiniz, asıl kaynaklara inilerek yapılmış bir Ömer Seyfettin tahliliyle karşı karşıyayız... Dil İhtilalcisi Bir Asker İttihat ve Terakki hareketinin öncülerinden olan Ömer Seyfettin, Meşrutiyet’in ilanına yakın bir zamanda “Hüsün ve Şiir” dergisinden Ali Canip’e mektup yazarak dil ihtilali yapma konusunda çağrıda bulunur. Ömer Seyfettin’in bu çağrıları büyük yankı uyandırır. Ali Canip ve Ziya Gökalp’in de yer aldığı İttihat ve Terakki’nin dergisi olan “Genç Kalemler”in içerik değiştirmesine vesile oldu. Yeni edebiyata beşiklik eden Ömer Seyfettin halkın konuşma dilini esas aldı, sözcüklerin kökenine bakmadı ve toplumla birebir uyuşan bir dil kullandı. Cephede Esir Düşen Milli Bir Savaşçı Asıl mesleği olan askerlikten istifa eden Ömer Seyfettin’in sivil olarak yürüttüğü yazarlık hayatı uzun sürmez ve Balkan Savaşı’nın patlak vermesiyle yeniden orduya çağrılır. Yunanlılara karşı Yanya’da mücadele eden Ömer Seyfettin, 20 Ocak 1913’te Karlıtepe’de 21 askerle birlikte esir düşer. 28 Kasım 1913’te esaret hayatının bitmesiyle İstanbul’a döner. Tüm Fikirleri Buluşturan Bir Halk Adamı Bir dindar, Türkçü, Batılı, laik, efendi, esnaf, çiftçi, yahut bir subay, çocuk, erkek, kadın, veya liberal, sağcı, solcu, muhafazakar ve bir milliyetçinin aradığını bulduğu Ömer Seyfettin’e devlet hep mesafeli durdu. Fakat o, her zaman çok okunan yazar oldu ve hâlâ da okunmaya devam ediyor. Ömer Seyfettin’in dil, siyaset, toplum, eğitim ve Türklük üzerine bir kimlik tahlili ve hayat hikayesi tarzında ele alınan eser, Ömer Seyfettin hakkındaki tüm merakınızı giderecek tarzda güçlü bir yapıyla okuyucunun beğenisine sunuluyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963