scorecardresearch.com Nazım Hikmet- Siyasi Biyografi ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Nazım Hikmet- Siyasi Biyografi

Nazım Hikmet- Siyasi Biyografi

Yazar : Hikmet Akgül

Sayfa Sayısı : 350

Yayınevi : ÇİVİYAZILARI YAYINEVİ

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yusuf ile Menofis adlı oyun Tevrat''tan alınan tiradlar ile yazılmıştır. Nâzım, dönme oldukalrı bilenen İpekçi kardeşlerin film stüdyolarında her zaman iş bulmuştur. Nâzım''ın dedesi, M. Celaleddin Paşa aslen Lehlidir. Müslüman olmadan önce ismi Konstantin Borjenski idi.

Nâzım Hikmet Yahudi''miydi..

Nâzım Filistin meselesinde Yahudi''lerden yana değil Filistinlilerden yana net bir tavır takınmıştır: ''Filistin''in refah ve saadeti, İngiliz devletinin himayesi altında gelen Yahudi''nindir.''

TKP içinde Kamelizme destek olmaktansa Ankara''ya giderek Kemalist saflara katılmak daha mantıklı değil midir?

Nâzım Hikmet Kemalist'' miydi...

KTUV''de öğrenim görürken; coşkun bir mizaca sahip olan Nâzım. ''İspanya''da, faşist ve Troçki''ten başka, her din erbabı, ırk ve millet hükümet cephesindedir, faşizme kılıç sallıyor.''...

Ve... bilinmeyen, unutturulmaya çalışılan, içi boşaltılarak sunulan bir portreye reddiyedir bu kitap...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963