scorecardresearch.com Kendi Heykelini Yapan Adam: İlhan Selçuk ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kendi Heykelini Yapan Adam: İlhan Selçuk

Kendi Heykelini Yapan Adam: İlhan Selçuk

Yazar : Orhan Karaveli

Sayfa Sayısı : 224

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Orhan Karaveli altmış yıllık arkadaşı İlhan Selçuk’u anlatıyor…

“İlhan Selçuk bir yurtseverlik anıtı, bir insanlık savaşımcısıydı. Onun için kitaplar dolusu konuşmak, anlatmak gerek. İşte bunu bir arkadaşımız gerçekleştirdi. İlhan Selçuk’u yeni kuşaklara gerektiğince tanıtacak bir çalışma içindeki sevgili Orhan Karaveli’ye bin teşekkür.”
- Oktay Akbal

“Kitap boyunca düşündüm; böylesine çok yanlı, insanlığın her halini kişiliğinde barındıran bir Aydınlanmacının özelliklerini belirten anıları, mektupları Orhan Karaveli gibi, önemli kitaplara imza atmış deneyimli bir gazeteciden başka kim, dağın dibindeki cevheri keşfedercesine somut verilerle okuyucuya ulaştırabilirdi?.. Karaveli, Kendi Heykelini Yapan Adam kitabıyla, İlhan Selçuk’un Aydınlanmacı kişiliğine tanıklık görevini yerine getirmiştir.”
- Adnan BinyazarErtuğrul Özkök, 23 Haziran 2010 tarihli köşesinde, İlhan Selçuk’un ölümüne dair kaleme aldığı yazıda, şu satırları yazmıştı: ” 20’nci yüzyılda Ziverbeyler ’den sağ salim, başı dimdik çıktı, gururu iki ayağının üzerinde heykel gibi duruyordu. Zıvır beylerinkine katlanamadı. Başı yine dimdikti, ama gururu dayanamadı.” Gecenin bir yarısı apar topar evine gelen polisleri sakince içeri buyur edip, sabah çayını demleyen, sakince sakal tıraşını olup -her zamanki gibi- şık kıyafetlerini kuşanıp evden öyle çıkan bir isimdi İlhan Selçuk. Yakınına biraz yaklaşan herkesin etki alanına girdiği bir antik çağ tanrısıydı adeta. Sadece duruşu, bakışı değil gazeteci, yazar, düşünür kimliğiyle de söz konusu tanrısallık her şekilde ortadaydı. Bu söylediklerim aslında malumun ilanından başka bir şey değil ya, hoşgörün. Daha önce Sakallı Celâl, Tevfik Fikret, Nâzım Hikmet, Ziya Gökalp gibi birbirinden önemli adların biyografilerine imza atan Orhan Karaveli, ‘Kendi Heykelini Yapan Adam’ kitabında, hem dostu hem de saydığımız zincirin en önemli halkası İlhan Selçuk’u anlatıyor. Üç bölümlük kitapta, bütün hayatını, dostlarının kaleminden anıları ve ömrünün son günlerini ayrı ayrı okuyoruz.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Zarif Adama Kırk Not'

  Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri


  Zarif Adama Kırk Not Zarif’çe bir yaşam öyküsüydü hayatı, edebiyatı edebiyle temsil eden Cahit Zarifoğlu’nun… İç...
  Devamı...
 • 'Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam'

  Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri


  Yedi Güzel Adam Kırk Güzel Kelam Öyle bereketliymiş ki Maraş, öyle nasipliymiş ki; bağrında beslenmiş. Yedi has...
  Devamı...
 • 'Üstad’A Kırk Kelam'

  Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri


  Üstad’a Kırk Kelam Necip Fazıl… Bir davanın başı, gençlik için bir yol gösterici… Küfrün buz dağını eriten ve üstüne...
  Devamı...
 • 'Benazir'

  Yazar : Yaşar Seyman

  Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri


  Benazir - Yaşar Seyman Benazir Bhutto, Yaşar Seyman’a babası tarafından örnek gösterilen kadın… Otuz beş yaşında ülkesinin...
  Devamı...
 • 'Edebiyatın Kırk Çınarı'

  Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri


  Edebiyatın Kırk Çınarı Küçük bir fikirle çıktık yola. Bir küçük fikir, 40 taze bakışlı yazar… Çığ gibi büyüdü fikirler,...
  Devamı...
 • '2 Usta 40 Çırak'

  Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri


  2 Usta 40 Çırak Harflerin de davaları var. Davalara adanmış harfler var. Harflerin hâlleri, hâllerin harfleri var. Mürekkebe...
  Devamı...
 • 'Asımın Neslinden Kırk Yürek'

  Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri


  Asımın Neslinden Kırk Yürek Bir medeniyet ve kültür timsali olarak Osmanlılık kullanılıyorsa eğer, bu sıfatı 20. yüzyılda...
  Devamı...
 • 'Gece'

  Yazar : ELIE WIESEL

  Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri


  Gece - Elie Wiesel Tüm İnsanlığa Okutulması Gereken Kitap. Oprah Transilvanya’nın Sighet şehrinde doğan Elie Wiesel,...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963