scorecardresearch.com Frida ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Frida

Frida

Yazar : Hayden Herrera

Yayınevi : BİLGİ YAYINEVİ

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Frida Kahlo hiç tartışmasız yirminci yüzyılın en önemli kadın ressamlarından biridir.Özgün oto-portreleri, asi yaratılışı, fırtınalı aşkları, çektiği acılar, sıradışı yaşamı ve sanatı onu tüm dünyada benzersiz kılmıştır.Picasso nun, "Onun yaptığı portreleri resmetme yeteneğine sahip değilim " diyerek andığı bu bu son derece hayat dolu ve zeki kadının çarpıcı kişiliği,kısa yaşamının sığdırdığı iki yüze yakın tablosuna da yansımıştır.Meksika Devrimi sırasında Mexico City de geçen çoçukluğu...On sekiz yaşındayken sakat kalmasına neden olan korkunç kaza... Ünlü duvar ressamı Diego Rivera yla fırtınalı evliliği... Leon Trotsky ve Isamu Noguchi gibi erkeklerle yaşadığı tutkulu aşklar... Rivera aracılığıyla Komünist Parti yle kurduğu ilişki... Politik bilinçle beslenen benzersiz yetenek ve yirminci yüzyıl resim sanatına vurulmuş bir damga... Sanat tarihçisi Hayden Herrera tarafından, detaylı biyografik araştırmalar, Frida nın mektupları ve resimlerinin analizleri sonucunda hazırlanan; tüm dünyada büyük ilgi gören;"Frida"film ile beyazperdeye de aktarılan bu kitap;MEksikalı ressam Frida Kahlo nun efsanevi şöhretinin, acılarla dolu yaşamının bügüne kadar yazılımış en objektif öyküsüdür . "Frida,(...) radikal sanatın, romantik politikanın, tuhaf aşkların ve fiziksel acının, insanın aklına Neden bunları daha önce anlatan olmadı? sorusunu getiren büyüleyici öyküsüdür." --- R.Z. Sheppard,Time "Hayden Herrra nın hem doğrudan öyküsel bir biyografi, hem de Kahlo nun çalışmalarının eleştirel açıklaması olan bu kitabı, son derece kapsamlı bir belgeleme ve kolay anlaşılan, cömert, yapmacıksız bir eser örneğidir.(...)Kitap bizlere sanatçının ve dünyasının tamamıyla gerçekçi bir portresini sunmaktadır." --- Robert Storr.Art in America "Büyüleyici, dramatik ve eksiksiz bir biyografi." ---Kay Larson, New York dergisi
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963