scorecardresearch.com Dostoyevski ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dostoyevski

Dostoyevski

Yazar : Orhan Düz

Sayfa Sayısı : 327

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


DOSTOYEVSKİ
Hayatı, Eserleri Üzerine Makaleler ve Aforizmalar

Orhan Düz’ün yayına hazırladığı bu kitap Dostoyevski’nin ölümsüz eserlerinin meydana geldiği ortamı ve entellektüel dünyada uyandırdığı yankıları gözler önüne seren başarılı bir denemedir.

Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde Dostoyevski’nin yaşamı, “Çocukluğu”, “Yazı Hayatına Girişi”, “İkinci Evliliği” gibi alt başlıklar altında sistematik ama aynı zamanda sürükleyici bir üslupla aktarılıyor.

İkinci Bölümde Dosteyevski’nin Eserlerinden Seçilmiş Sözler, Dosteyevski’nin el yazıları ve karakalem örnekleri okuyucuya sunuluyor.
Dostoyevski hakkında yazılmış makaleleri içeren Üçüncü Bölümde ise Freud’un “Dosteyevski ve Baba Katilliği”, Tolstoy’un “Şuurdaki Küçücük Değişiklikler Raskolnikov’u Suç İşlemesine Nasıl Sebep Oldu” gibi, entellektüel tarihin tanınmış isimlerinin bu ünlü yazarın eserlerindeki temaları incelediği 12 makale yer alıyor.

Dostoyevski’yi derinlemesine anlamak isteyenler için benzersiz bir rehber…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963