scorecardresearch.com Bir Fikir Ve Aksiyon İnsanı Bediüzzaman Said Nursi ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Fikir Ve Aksiyon İnsanı Bediüzzaman Said Nursi

Bir Fikir Ve Aksiyon İnsanı Bediüzzaman Said Nursi

Yazar : Murat Duman

Sayfa Sayısı : 580

Yayınevi : GELECEK YAYINLARI

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Merhum Osman Yüksel Serdengeçti''nin ifadesiyle, etrafı sekiz yaşından seksen yaşına kadar her yaştan ve her kesimden insan tarafından sarılmış bir bahtiyar olan Bediüzzaman Hazretleri, islâm''a ve Kur''ân''a hizmet noktasında fevkalâde derinliğe sahip bambaşka bir şahsiyetti. Risale-i Nur hizmetinin başladığı yıllarda Üstad''ın etrafında pervane olan insanlarda, tarif edilemeyecek bir hâl vardı. Bütün engelleme çabalarına rağmen, îmâna susamış gönüller, onun eserleriyle aydınlanıyordu. O yıllarda Risale-i Nur hizmetini omuzlayan insanlar, sanki hayatlarında Asr-ı Saadetin izdüşümünü yaşıyorlardı. Temiz, ulvî ve sonsuz bir şeye bağlanmanın verdiği güvenle Anadolu''nun samimi evlâtları, Meşrutiyet, İttihad-Terakkî ve Cumhuriyet dönemlerini yaşayan bu bahtiyar zâtın, o Şark yaylalarından gelip, sıradağlar gibi muhkem îmânıyla, nicelerinin silinip tarihe karıştığı bir devrede ayakta kalmayı başaran bu hizmet kahramanının etrafını sarmışlardı. Bediüzzaman Hazretleri''ni, ''inkılâba ve laikliğe aykırı hareket ediyor'' diye çeşitli ithamlarla ezmek isteyen, mahkemelere sevk eden, hapishanelere ve sürgüne gönderen hâkim güçlerin çabası, Kur''ân''ın ve Allah''ın nurunu yaymak için verdiği mücadeleye engel olamadı. Aksine, Kur''ân''ın aydınlık ikliminden beslenen bu Nur, vatan sathını aştı ve cihanın dört bir yanına yayıldı. Nicelen çileli hayatında çeşitli vesilelerle ona talebe oldu. Daha sonra da pek çokları kendini Risale-i Nur hizmetine vakfetti ve Risale-i Nurların fikrî aydınlığı altında yapılan gayretleri, çağımız şartlarında dine hizmet adına en güzel bir metot olarak benimsedi.İşte elinizdeki bu kitapta, Bediüzzaman Hazretleri''nin etrafında kenetlenen talihli ve onurlu zevatın hatıraları ve mülâhazaları ışığında Üstad''ın mübarek hayatı, fikirleri, yaşadığı hâdiseler ve ortaya koyduğu eserler kronolojik bir seyir hâlinde ortaya konuldu. Asr-ı Saadet''ten bu yana devam eden îmân ve Kur''ân hizmetinin, çağımızdaki güçlü temsilcilerini bünyesinde barındıran Risale-i Nur hizmetinin tarihî seyri ve çeşitli açılardan günümüze bakan hususiyetleri, Bediüzzaman Hazretleri''nin şahsında kapsamlı bir şekilde bu eserde değerlendirilmeye çalışıldı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963