scorecardresearch.com Bilinmeyen Yönleriyle Yılmaz Güney Ve Koçali ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bilinmeyen Yönleriyle Yılmaz Güney Ve Koçali

Bilinmeyen Yönleriyle Yılmaz Güney Ve Koçali

Yazar : Osman Oymak

Sayfa Sayısı : 399

Yayınevi : KARŞI KIYI YAYINLARI

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk sinemasının büyük aktörü. Karizmatik farklılığıyla kitleleri kendisine hayran bırakmış, çağdaş dünyanın özgür, demokratik, girişimci, çok yönlü entelektüel, mücadeleci bir yapısı ile gerçeği ve doğruyu arayan adamı.
Düşünce örgüleri evrensel anlayışıyla tabii hayatın içinde yaşamış bir adam. Zamanın yöneticileri ve aydınları, Yılmaz Güney''i kendi anlayış ölçütlerine göre değerlendirmişlerdir.
Sinemada bıçkın delikanlı, sert mizaçlı, bitmez tükenmez enerjisi hayatım teklemiş, bütün gençliği sıkıntı, acı ve cezaevlerinde geçirmiştir.
Ağa ile ırgatın yaşam tarzları, çalışan ve çalıştıranın siyasi düzenle yakın ilişkilerini filmlerine konu yapmıştır.
Yılmaz Güney büyük düşündü. Emin adımlarla yürüdü, halkına en yakın olan yere kadar geldi.
Her şeyini paylaştı, halkın gözünde kahraman oldu. Çok az söyledi, halk çok anladı. Ancak hayat acımasız davranarak hayatını alt üst etti.
Kitaptaki olayları anlatırken yörelerin geçtiği yerleri tarihleriyle birlikte yaşam biçimlerini tam olarak aktarmaya çalıştım.
İnsanların düşünce ve karakterlerinin oluştuğu çevrenin bilinmesi ve anlatımızdaki olayların geçtiği bölgelerin yüzyıl önceki durumlarıyla ilgili, zamanımıza kadar olan olayları derinliğine inmeden kısa ve öz olarak anlatılmıştır.
Bu kitapta Yılmaz Güney''in doğumundan ölümüne dek yaşamındaki "bilinmeyen yönleri" anlatıldı
Felsefesini ve yaşam biçimini aktarmış olacağıma inanıyorum. Kitabı okuduktan sonraki, sizde bıraktığı izdüşümünü düşünün.
Yılmaz Güney''i anlatmadan önce Koçali''yi anlatmanın doğru olacağını düşündüm. Çünkü Koçali bilinmeden Yılmaz Güney bilinemezdi.
Ama ne acıdır ki yaban ellerde mermer anıt mezarın üzerinde çiçekler olsa da vatan hasretiyle sessiz yatan bir "çirkin kral" Yılmaz Güney.
Yılmaz Güney''in üvey kardeşi Osman Oymak bu anlatısında tek bir kelimeye dokunmadan olayları tarihleriyle beraber anlatmıştır."

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963